Důvodem jsou respirační potíže spojené s horečkou. „Mrzí mě, že nebude startovat, ale zdraví je přednější. Přejeme Ladě brzké uzdravení,“ sdělil Pavel Sluka, šéftrenér atletické reprezentace.

Lada Vondrová měla v neděli večer nastoupit do semifinále na 400 metrů, kam byla přímo nasazená. Chybět bude i v ženské štafetě. Jejím jediným římským počinem byla páteční účast ve finále smíšené štafety, s níž doběhla na šestém místě.

Vondrová měla být oporou štafety čtvrtkařek, která by potřebovala vylepšit čas z Baham, aby mohla pomýšlet na účast pod pěti kruhy. Český výkon 3:27,76 minuty je o 47 setin pomalejší než čas Nigérie, která aktuálně drží poslední postupovou pozici. Ke čtrnácti štafetám z Baham se přidají jen dvě kvarteta s nejrychlejšími časy. Nominační období se uzavře na konci června.

Výškař Jan Štefela si bez problémů zajistil účast ve finále mistrovství Evropy a může navázat na předloňské sedmé místo z Mnichova. V kvalifikaci napoprvé skočil 212, 217 i 221 centimetrů a už nemusel pokračovat, protože kvalifikace skončila. Postoupilo třináct výškařů. Těsně pod čarou skončil Marek Bahník s výkonem 217 centimetrů. V rozběhu na 400 metrů překážek zazářila Nikoleta Jíchová, která si vyrovnala osobní rekord 54,88 sekundy a postoupila jako nejrychlejší.

Z trojice mužů v téže disciplíně postoupil jen Vít Müller. Sezonní maximum si vylepšil na 49,38 sekundy a měl celkově třetí čas. Semifinále závodu na 200 metrů poběží Tomáš Němejc a Eduard Kubelík. Němejc v rozběhu zaostal jen o setinu za svým osobním rekordem a časem 20,54 sekundy se celkově zařadil na druhou pozici. Kubelík předvedl výkon 20,91 sekundy a obsadil jedenácté z dvanácti postupových míst. Ve večerním semifinále tak bude kompletní trojice českých reprezentantů, protože národní rekordman Ondřej Macík je nasazený.