Sedmadvacetiletá Češka se ujala vedení výkonem 61,85, ale jen do chvíle než Němka Christin Hussongová poslala oštěp do ohromné vzdálenosti 67,90. Ogrodníková pak už víc nehodila, ale druhé místo udržela. Sedmá skončila v soutěži výkonem 59,76 její parťačka Irena Šedivá.

„Člověk si říká, tak mám tu medaili, nebo se mi to jenom zdá?“ zářila blondýnka s copy uvázanými stužkou v červenomodrobílé kombinaci. „Mám příval emocí, je to krásný. Po posledním pokusu mě zaplavilo ohromné nadšení. Přicházelo to v takových vlnách, moc tomu nerozumím…“

I když letos svěřenkyně Rudolfa Černého hodila dál v osmi závodech, cítila se v sektoru dobře. „Měla jsem bojovnou náladu, bylo to úplně něco jiného než v kvalifikaci. Nebyla jsem rozklepaná, ale pochopitelně jsem se bála, že mě soupeřky předstihnou. První pokus byl zajišťovák a myslela jsem, že hodím 64 metrů. Vůbec jsem netušila, že bude stačit na medaili,“ přiznala ostravská rodačka.

Její vystoupení na tribuně sledoval přítel a bývalý oštěpařský šampion Vítězslav Veselý. „Jsem si trochu jistější v technice, posbírala jsem hodně zkušeností z Diamantových lig, to pro mě bylo fajn. Atmosféra na šampionátu je ale jiná. Na mítincích je to víc kamarádské, podporujeme jedna druhou a zároveň chceme všechny vyhrát. Tady se každá soustředíme na sebe. Jsme uzavřené, na očích máme klapky,“ popsala finále ME členka Dukly.

Nové jméno

Asi jste o něm ještě neslyšeli. Od nynějška si ale jeho jméno budete pamatovat, i když zní méně obvykle. Důležitější však je, že Lukáš Hodboď poběží finále na 800 metrů! Semifinále zvládl skvěle takticky a mezi elitu postoupil jako osmý časem 1:46,57. 

Atlet z Hradce Králové byl ze senzačního výsledku v sedmém nebi. „Já tomu nemohu vůbec uvěřit, je to neskutečné,“ díval se kolem sebe nechápavě ještě několik minut po doběhu.  

A co finále? „Nechci být do počtu, budu bojovat o medaile. Zjistil jsem, že i s velkými závodníky se dá běžet. Uvidím, jak se poperu s tím, že to bude třetí rychlý závod během tří dnů. To jsem ještě nikdy nešel,“ přiznal.

Šesté místo vybojovala díky zdařenému pokusu na 191 cm výškařka Michaela Hrubá. Za výkon 6400 bodů brala stejné umístění sedmibojařka Kateřina Cachová.