Tou je Memoriál Dany Zátopkové v hodu oštěpem. Dvojnásobná olympijská medailistka zemřela letos 13. března, a dokud mohla, na Julisce při nejvýznamnějším atletickém podniku v Praze nechyběla.

„Na náš mítink chodila pravidelně a předávala tu ceny. Pamatuji si, že sedávala na tribunce nad dálkou. Vždycky hlavně pečlivě sledovala svůj milovaný oštěp,“ vzpomínal ředitel mítinku Miroslav Ševčík. „S nápadem, abychom po ní ženský oštěp pojmenovali, přišel trenér Luděk Svoboda.“

Není jisté, jestli na start nastoupí světová rekordmanka Barbora Špotáková, kterou bolí achilovka. Ve startovní listině jsou ale svěřenkyně Jana Železného vicemistryně Evropy Nikola Ogrodníková a finalistka loňského světového šampionátu Irena Gillarová. 

Otázka tedy zní, kdo na stadionu Dukly získá premiérové prvenství v memoriálu české atletické legendy?

Vzpomínku na Danu Zátopkovou přidal domácí oštěpař číslo jedna Jakub Vadlejch. „S paní Danou jsem se na Julisce několikrát setkal. Bývalo to hlavně při příležitosti, když nám při slavnostních vyhlášení předávala ceny. Měla takový zvláštní dar. Z jejích slov jsem vždycky cítil podporu,“ zavzpomínal.