Ve své sbírce má světové rekordy v běhu na 60 metrů či ve vrhu koulí, v dalších disciplínách drží evropského maxima. Svých nejlepších výsledků dosáhl v letech 2014 a 2015. A teď se podržte – v občanském průkazu má Stanislaw Kowalski datum narození 14. dubna 1910. Ano, počítáte správně, v době, kdy dosáhl těchto výkonů mu bylo už hodně přes sto let.

Kowalski má dlouhověkost v rodině, jeho maminka se dožila úctyhodných 99 let. Ovšem syn ji ještě o hodně roků překonává. Před pár dny totiž oslavil 111. narozeniny.

Pohyb mu nebyl nikdy cizí, celý život třeba jezdil do zaměstnání na kole. A to prý za každého počasí. Opravdu aktivně sportovat ale začal až v poměrně pokročilém věku. Přesněji řečeno ve 104 letech…

Když se v květnu 2014 postavil v polské Wroclawi na start běhu na 100 metrů, stal se nejstarším stovkařem v Evropě. A v cíli téhož závodu i evropským rekordmanem.

O pár měsíců později už dosáhl na světové maximum. Na polském šampionátu v Torinu startoval nejen ve sprintu, ale také ve vrhu koulí a hodu diskem. Bylo mu 104 let a deset měsíců, když překonal dosavadní maximum Američana Johna Whittemora.

Jaké výkony najdete v jeho sportovním životopise dnes? V běhu na 100 metrů je to 32,79 sekundy, šedesátku zvládl nejrychleji za 19,72. Ve vrhu koulí se dokázal na 4,27 metru, disk pak z jeho ruky dolétl na sedm a půl metru.

Narozeninovou oslavu vitálního staříka sice už podruhé narušil koronavirus, on se ale stále těší relativně dobrému zdraví. Byť kromě starobního už odešel i do toho sportovního důchodu.