„Doufám, že to tak bude pokračovat. Pro mě je hlavním motorem do budoucnosti, abych se při šampionátech umisťoval na vysokých příčkách,“ říkal po návratu z Mnichova atlet pražské Dukly, který se květnu stal členem elitního klubu oštěpařů, kteří překonali devadesátimetrovou hranici.

Jakub Vadlejch
Vadlejch zkompletoval stříbrnou sbírku. Věřím, že ještě medaile přidám, uvedl

„Držet se na vrcholu delší dobu, je mnohem těžší než když někdo jednou vylítne. Mně se na posledních třech akcích pokaždé povedlo urvat medaili, což jsem si nedokázal ani představit,“ pokračoval svěřenec Jana Železného, který kromě letošních cenných kovů vybojoval loni v Tokiu olympijské stříbro.

Dokázal být trpělivý

V přípravě na další vrcholy bude podle něj potřeba se zaměřit i na zdánlivé maličkosti. „Vím o rezervách. Tentokrát byl titul docela blízko,“ zmínil Vadlejch ztrátu 38 centimetrů na vítězného Němce Webera.

„Sport dělám hlavně pro sebe a nepolevím, než nedosáhnu na vrchol. S trenérem jsme oba perfekcionisté. Budeme dál makat, dokud ten Olymp nedobudeme,“ dal jasně najevo, jak moc touží po zlaté medaili, která mu ve sbírce ještě chybí.

Barbora Špotáková a její synové fandila den po zisku bronzu na ME českým oštěpařům.
Bronzová Špotáková o svých synech: Starší mě chválil, mladší chce být oštěpařem

V oštěpu stejně jako v jakémkoli sportu nic nepřijde zadarmo. „Musí se pořád dřít. Já jsem měl jako junior obrovský potenciál, ale ten samotný nestačí. Z něj se pak musí vykřesat budoucí medailista. Tady je potřeba být trpělivý a nepolevit v každodenní práci,“ pokyvoval hlavou otec čtyřměsíční dcery.

Setkání s dcerkou bylo velkým povzbuzením

„Němci na Olympijském stadionu úžasně fandili. Na tribunách bylo padesát tisíc fanoušků. Pro mě bylo velkým povzbuzením, že za mnou dorazila celá rodina,“ vyprávěl jednatřicetiletý závodník. „Bylo moc příjemné, že mě po delší době přijela povzbudit žena. S ní tam byli i další příbuzní,“ pochvaloval si.

„Emmičku ale na stadion nevzali. Takový hluk by ji určitě nesvědčil. Zůstala s mojí mamkou v hotelu a bylo o ní náležitě pečováno,“ usmíval se hrdý tatík.

Český reprezentant Jakub Vadlejch se raduje z evropského stříbra.
Oštěpařská jistota. Vadlejch vybojoval stříbro, Veselý těsně pod stupni vítězů

Ve svém nabitém mnichovském programu však prostor našel, aby se dcerou potěšil. „Byl jsem za ní den mezi kvalifikací a finále a trošku se s ní pomazlil. Pro mě to znamenalo velké povzbuzení. Pokaždé, když ji vidím, jsem úplně hotovej. Je to můj malý zázrak.“

Než bude mít na rodinu víc času, čekají ho ještě dva závody. „V pátek to je mítink Diamantové ligy v Lausanne a v září pak finále celé série v Curychu. Pak už konečně přijde prostor na odpočinek,“ uzavřel.