Český atletický svaz se při zpracování základní myšlenky inspiroval vyhlášením soutěže mezi studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové a zároveň nejpamátnějšími okamžiky historie české atletiky. Podobu dresů vytvořil Denis Koutník.

„Celá kolekce je odrazem dvou světových rekordů Jana Železného a Barbory Špotákové, ale i jejího jedinečného výkonu na olympiádě, kde získala zlato posledním pokusem,“ uvedl předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Zdroj: se svolením Ivany Roháčkové

„Tento počin je ukryt ve svislých zužujících se pruzích, které nesou symbol oštěpu a běžecké dráhy. Poslední pruh je pak ve zlaté barvě, který symbolizuje zlatý hod, který se nesmazatelně zapsal do historie českého sportu,“ vysvětlil atletický boss.

Vondrová a Šorm se neshodli

Nová kolekce se zamlouvá největší olympijské naději v atletice Jakubu Vadlejchovi. Oštěpař Dukly bude v Paříži obhajovat stříbrnou medaili z OH v Tokiu. „Dres mi sedí, takže je všechno v pořádku. Jsem moc rád, že je vzdán hold oštěpu jakožto historicky nejúspěšnější české atletické disciplíně. Líbí se mi i nový zlatý prvek na kolekci, který věřím, že mi přinese v Paříži štěstí,“ nechal se slyšet.

Litevský diskař Mykolas Alekna překonal nejstarší mužský atletický světový rekord
Bugár o diskařské dynastii Aleknů: Mykolas překonal otce i světový rekord

Představení nových dresů proběhlo symbolicky u pražské Petřínské rozhledny, která je jakousi zmenšeninou pařížské Eiffelovy věže, za účasti členů bronzové smíšené štafety z loňského MS v Budapešti. Každý má k dispozici několik variant, aby si mohli vybrat nejpohodlnější model.

„Mně vyhovuje kombinéza, protože mám zakryté břicho a nemusím nic řešit. Jen tedy ta průsvitnost horní části se mi nelíbí,“ komentovala nové dresy čtvrtkařka Lada Vondrová. Její parťák z mixu měl Patrik Šorm opačný názor. „Mně se tedy právě u holek líbí, že mají vršek trošku průsvitný,“ usmál se.