Stačí touha a peníze. Díky nim teď veřejnost po celém světě zná výškaře Mutaze Essu Baršima. Medailistu z Ria, dvojnásobného mistra světa. To on je prvním zdařilým „výrobkem“ projektu, jenž dostal jméno Aspire Academy. „Jsem vděčný za vše,“ hlásil v Dauhá.

Jakub Vadlejch vybojoval na MS v Dauhá 5. místo
Ani závěr nepřinesl medaili. Vadlejch věřil, že hodí daleko, ale skončil pátý

Tady vyrostl, tady dřel, tady o něj pečovali odborníci ze všech končin světa.  Luxus? Rozhodně! Pojďte na krátkou exkurzi do světa neomezených možností. Už jen pohled na budovu akademie budí respekt. Aby ne: Aspire Dome je největším krytým komplexem na celé planetě. Jedná se o desítky (možná stovky) sportovišť.

„Katarská vláda klade na sport důraz. Má neomezené prostředky a chce, aby se nesportující národ rozhýbal. V Aspire Academy je úplně všechno, co sportovec potřebuje,“ vysvětlil bývalý dálkař Milan Kovář, který v Dauhá pracoval jako kondiční kouč u bezpečnostních složek.

Bílé róby na tribuně

Chodí to asi takhle: Tatínkové přivezou drahými vozy synáčky na trénink. Usednou na tribunu a sledují své děti. Řeknete si: Nic zvláštního, tak to chodí i jinde. Jenže tady (kromě bílých rób) je jinak ona podstatná věc: trénuje se na hřišti, jež je kompletně zastřešené a klimatizované.

Tomáš Staněk ve finále vrhu koulí na MS v Dauhá
Tři nejlepší koulaři se vešli do centimetru. Staněk byl jak Alenka v říši divů

Místa je dost. Areál akademie, jenž doplňuje centrum sportovní medicíny Aspetar, je umístěný do zeleně Aspire Parku. Nachází se nedaleko Chalífova stadionu, na němž v minulých deseti dnech bojovali atleti o světové tituly, a za tři roky bude centrem fotbalového šampionátu.

I proto tady také narazíte na „normální“ trávníky. Co chvilku je zkrápí vodní tříšť a nad otevřenými hřišti ční stožáry osvětlení. Důvod? V horkém katarském klimatu se dá venku trénovat až po setmění.

Hledání v celé Africe

Pojďme zpátky k podstatě projektu (vzniklého v roce 2004). Hlavní na akademii je to, že šejkové necílí jen na svůj nepočetný národ. Najatí skauti zajíždějí do chudých afrických zemí, které nemají na výchovu vlastní líhně prostředky. Následují první zkoušky, stáže, stěhování a pak třeba i změna občanství.

Čeští fanoušci na atletickém MS v Dauhá
Jezdí po světě za atlety. České vlajky září i na tribuně v Dauhá

Sportovci mají podmínky, o kterých si můžou nechat zdát i ti z Evropy. „Katařané si umějí vybrat nejlepší odborníky. Ať už se jde o technologie nebo sport,“ zmínil Martin Jaroš, ředitel marketingu zdejšího telefonního operátora.

Důkaz? V akademii se často objevují známí sportovci. Školu navštívily ikony: Pelé, Michael Jordan, Björn Borg nebo Hicham El Guerrouj. Vede fotbal i kvůli blížícímu se mistrovství světa.

Zvláštnosti? Ne, tréninky vypadají stejně jako v Česku. Stejný je i přístup některých „špuntů“. Klučina v dresu Barcelony se vztekal po ztrátě míče. Pak utekl za tátou na tribunu. „Musíš zpátky,“ nabádá rodič zklamaného mrňouse. Pomohl až hvizd trenéra, trest pro malou primadonu i budoucí Messi musí dodržovat pravidla a disciplínu.

Výškař Mutaz Essa Baršim obhájil na MS v Dauhá zlato
Baršim se vrátil jako vítěz. Jediný skočil 237 a stadion zaplněný šejky burácel

Ale k takovému talentu mají Katařané pořád ještě daleko. Zatím jim může jít příkladem jen Baršim. „Mým poselstvím pro mladé sportovce jsou oběť a touha,“ vzkázal.

Během dalších hodin dal několik rozhovorů a některé se točily právě kolem Aspire Academy. „Dostal jsem šanci být tím, kdo jsem. Myslím, že můj úspěch může inspirovat mnoho lidí. Doufám, že v budoucnu uvidím lepší sportovce, než jsem já.“ Je to možné. On už svou misi splnil: díky němu už svět nevidí Katar jen jako stát, který si kupuje sportovce, ale dokáže je i vychovat.