„Byl to výjimečný šampion,“ řekl na adresu jamajské legendy, která se loni po devíti startech s prestižním atletickým mítinkem loučila. Bez jediné porážky. V srpnu pak Bolt uzavřel na mistrovství světa v Londýně kariéru. Skončil třetí. Organizátoři tak museli hledat jinou cestu.

„Sledujeme i nové talenty, ale takový Bolt se narodí jeden jediný na dlouhé období. Myslím však, že jsme na to reagovali nejlépe, jak jsme mohli. Podařilo se nám přivést špičky prakticky v každé disciplíně,“ řekl manažer Zlaté tretry Alfonz Juck.

Na vítkovickém tartanu se včera představilo celkem deset úřadujících šampionů této planety. „Za tři hodiny diváci zhlédli to nejlepší, co aktuální světová atletika nabízí. Náš program je koncipován tak, že každá disciplína má svého hrdinu a svou pointu,“ prohlásil Miroslav Černošek, majitel pořádající agentury TK Plus Prostějov.

Hned úvodní disciplína ukázala, jak kvalitní podnik Zlatá tretra je. Ve výškařském sektoru si to rozdal lídr letošních tabulek Katařan Baršim s Rusem Lysenkem. Triumf nakonec slavil Katařan, který si po dvou neúspěších nechal zvýšit až na 238 centimetrů a laťku přeskočil. Překonal tak o pět centimetrů rekord mítinku Ukrajince Bondarenka z roku 2014.

„Ze začátku závodu jsem se nemohl vůbec soustředit a taky mi byla celkem zima. Jsem z Kataru, takže tohle počasí mi připadalo, jak v zimní sezoně. Musel jsem se tudíž sám namotivovat. I proto jsem si nechal zvednout laťku, potřeboval jsem na sebe vytvořit tlak. Jsem moc rád, že jsem to zvládl a vyhrál,“ hlásil Baršim.

Echevarría nadchl

„Když jsem těch 238 centimetrů skočil, tak jsem se rozhodl, že už nebudu pokračovat, protože jsem měl trochu křeče v nohou. Jsem moc rád, že jsem tu mohl závodit, dav mě povzbuzoval a to mi hodně pomohlo,“ doplnil po své ostravské premiéře Baršim.

Očekávaný sprint na sto metrů žádný zázračný výkon nepřinesl. Americký favorit a úřadující mistr světa z Londýna sice triumfoval v Ostravě i napotřetí, pod hranici deseti vteřin se však nedostal, když vyhrál v čase 10,03 sekundy. Jeho největší soupeř, krajan Mike Rodgers skončil až třetí výkonem 10,15.

„Neběžel jsem ve šťastné dráze číslo 3, ale i ve čtvrté mi to šlo dobře. Je škoda, že celý týden tu svítilo sluníčko, ale na závod se to pokazilo. Na druhé straně si z toho odnáším, že jsem se s tím vypořádal dobře. A stejně to už nezměním. Odvážím si odsud třetí trofej a jsem strašně rád, že ji mám. Večer ochutnám místní pivo. Musím se kamarádů zeptat, aby mi nějaké doporučili,“ usmíval se Justin Gatlin.

Fantastickou formu potvrdil v dálce mladý Kubánec Juan Manuel Echevarría, který skočil 866 centimetrů, o 31 centimetrů překonal rekord mítinku krajana Pedrosa z roku 1998 a zároveň se radoval z nejdelšího skoku letošní sezony.

Závěrečný vrh Staňka

Poslední český zástupce Tomáš Staněk urval v kouli třetí místo hodem dlouhým 21,46 metru. O tři centimetry překonal olympijského vítěze Američana Crousera. Výkonem 22,16 zvítězil mistr světa, Novozélanďan Walsh.

„Jsem nadmíru spokojen, protože jsem konečně zase mohl házet, jak potřebuji. Zdravotní problémy mě ještě před pár dny omezovaly, ale dneska to bylo nečekaně dobré. Pro změnu jsem měl problém s technikou. Tři neplatné pokusy, to není obvyklé. Vyšel mi ale poslední hod a jsem za něj moc rád,“ uzavřel Staněk.