Jeho součástí byl na Julisce tradičně ženský oštěp, ale poprvé se uskutečnil jako Memoriál Dany Zátopkové. Legendy, která letos 13. března zemřela ve věku 97 let.

„Juliska s Danou patří k sobě. Je jen škoda, že se u nás teď nemůže představit zahraniční konkurence. Ve spojení s jejím jménem bych si představoval souboje našich oštěpařek se světovou špičkou,“ prohlásil světový rekordman a trenér Jan Železný.

 Bojovala s bolavými zády

Vítězkou prvního ročníku se stala při absenci Barbory Špotákové jeho svěřenkyně Nikola Ogrodníková. Prvním pokusem hodila 61,90, v závěrečném se pak zlepšila na výborných 64,22. „Myšlenky na paní Danu přišly. Bylo by fajn, kdyby se na nás mohla ještě dívat,“ vykládala atletka Dukly.

„Bojovala jsem s bolavými zády. Každý pokus se mi chtělo brečet, ale ten poslední se pěkně povedl. Řekla jsem si, že ho hodím pro Danu. Chtěla jsem kvůli ní závod hezky zakončit,“ pokračovala Ogrorníková, která se svým výkonem dostala na třetí místo světových tabulek. „Myslela jsem na 65 metrů, ale třeba to vyjde jindy.“

 Z výhry se radoval i její kolega Jakub Vadlejch výkonem 83,78. „Bylo to skvělé, počasí nám přálo. Mohl jsem ale hodit o dva tři metříky dál. Možná příště,“ vykládal.

 Veleba zazářil na stovce

 K překvapení došlo v nejkratším sprintu. Jan Veleba nechal za sebou slovenskou hvězdu Jána Volka a časem 10,21 je senzačně nejrychlejším Evropanem. „Málokdy překvapím sám sebe, ale skalp Johnyho mě těší. Myslel jsem, že mě na šedesátce jako obvykle uteče, ale nečekaně to dopadlo obráceně,“ pochvaloval si spoludržitel českého rekordu.

 První čas v Evropě 13,70 zaběhl na 110 metrů i překážek Petr Svoboda. „Závod se mi moc nepovedl. Zůstal jsem sedět v blocích, pak jsem někde na sedmé překážce ztratil rytmus. Podle tréninku jsem měl být rychlejší. Hlavní však je, že jsem v pořádku,“ uvedl pětatřicetiletý závodník, jehož často srážejí zdravotní problémy.

 Osmimetrový Juška

 V čele tabulek starého kontinentu je i Pavel Maslák, který dvoustovku zvládl za 20,82. „Spravil jsem si chuť po Kladně,“ ulevil si sprinter, který byl před týdnem ke svému vystoupení kritický. Jen litoval, že se v devět večer už dost ochladilo. „Kdyby bylo o deset stupňů víc, byl bych rychlejší,“ pokyvoval hlavou.

 Hlavně sebe překvapil Radek Juška. V dálkařském sektoru dolétl na metu 803 centimetrů a vrátilo se mu sebevědomí. „Loni mě zastavila únavová zlomenina,“ vzpomínal český rekordman. „Tady jsem se dlouho nemohl dostat do tempa, ale v páté sérii jsem pokus pěkně trefil. Jsem šťastný, že jsem zase zpátky,“ usmíval se.