„Na jednu stranu mám ze závodu ohromnou radost, na druhou mě mrzí časy. Kdyby nebylo takové vedro, běželo by se pod hodinu a Mary Keitanyová by vylepšila traťový rekord," posteskla si manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Od začátku závodu se favorité usadili na čele. Stanley Biwott navíc od pátého kilometru závod změnil v sólovou exhibici. „Nasadil jsem své tempo a pak jsem jen viděl, jak se ostatní propadají," okomentoval vítěz průběh závodu.

Sám litoval nepříznivého počasí. Jinak by si troufal na hodně rychlý čas. „Bylo velké horko. Kdyby bylo chladněji, mohl jsem běžet kolem 59 minut. Trať je velmi dobrá a přeje kvalitním časům. U trati ale byla vynikající atmosféra," přiznal keňský běžec.

Na extrémní vedro si postěžovala i Mary Keitanyová. „Jsem nadšená, že se mi podařilo obhájit loňské vítězství. Byl to ale hodně těžký závod," konstatovala.

Ani souboj českých běžců nebyl nijak dramatický. Pavel Dymák vyhrál s náskokem před Martinem Kučerou. „Na závodě nebyli největší konkurenti, tak jsem tušil, že by to mohlo vyjít. Posledních pět kilometrů jsem se rozběhl," řekl Dymák.

Vynikající formu předvedla Eva Vrabcová-Nývltová. Nejenže vyhrála mezi českými ženami, ale v absolutní klasifikaci skončila šestá ještě před řadou afrických běžkyň. „Čas ale úplně skvělý není. Teď mě čeká finální příprava na mistrovství Evropy a olympiádu," zmínila Vrabcová.

Olomoucký půlmaraton:

Muži: 1. Biwott 1:00:45, 2. Mengich 1:05:16, 3. Kipyego (všichni Keňa) 1:06:03, …9. Dymák 1:12:14, 10. M. Kučera (oba ČR) 1:12:36.

Ženy: 1. Keitanyová 1:08:52, 2. Chelimová 1:12:14, 3. Chepkiruiová (všechny Keňa) 1:12:39, …6. Vrabcová-Nývltová 1:15:15, 7. Preibischová (obě ČR) 1:17:46.