Nejlepší čeští chodci se o účast na hrách pokoušeli už na dubnovém mistrovství světa družstev v Antalyi. Jenže tam přišel trest partnerky za styl a nucená zastávka v penalty zóně. Po jejím návratu na okruh se už ztrátu na postupující dvojice nepovedlo dohnat.

Proto odjeli na chodecký mítink do Dublinu, kde byla poslední šance, jak se na OH kvalifikovat. V závodě, kde se muž a žena dvakrát prostřídají, Češi zvítězili a časem 3:02:09 se zařadili mezi kvalifikovaná družstva.

„Od startu se nikomu nechtělo moc jít, a tak jsem vyrazil dopředu a celkem rychle se mi podařilo získat dvousetmetrový náskok,“ popsal Hlaváč na webu atletického svazu povedený vstup do závodu.

Bez trestných terčíků

Dobře pak pokračovala i Martínková, která si díky náskoku mohla pohlídat techniku chůze a Hlaváčovi předávala s podobným náskokem. Také on držel ideální tempo a partnerka pak donesla pomyslný kolík vítězně do cíle.

„Opět jsem se snažila soustředit hlavně na techniku. V posledních pěti kilometrech se mi navíc dařilo tempo stupňovat a jako velké pozitivum beru, že jsme závod dokončili bez trestných terčíků,“ pochvalovala si.

Češi tak by tak při premiéře smíšené chodecké štafety pod pěti kruhy neměli chybět. Kvalifikační období se uzavře na konci týdne a těžko předpokládat, že by Hlaváče s Martínkovou ještě někdo z postupové pozice vystrčil.