Jihoafrická půlkařka Caster Semenyaová se po jedenáctiměsíční nucené pauze a dlouhých spekulacích o jejím pohlaví může vrátit k atletice.

Mezinárodní federace IAAF jí dnes dala svolení k závodění poté, co vyhodnotila zprávu lékařů, kteří zkoumali, zda je devatenáctiletá mistryně světa v běhu na 800 metrů žena.

"Přijali jsme výsledky šetření lékařské komise a Caster Semenyaová může s okamžitou platností závodit. Proces, který začal v roce 2009, je u konce," citovala agentura AP prohlášení IAAF. Federace současně uvedla, že veškeré lékařské zprávy jsou důvěrné a jejich výsledky nebudou zveřejněny.

Semenyaová může teoreticky startovat už za dva týdny na juniorském mistrovství světa v kanadském Monctonu. Její kouč Michael Seme nicméně přiznal, že na to ještě není připravená.

Závodnici teď čeká testování na tartanu

Podle šéfa jihoafrické atletiky Richarda Standera absolvuje běžkyně ve středu v Pretorii test, který rozhodne o tom, zda bude zařazena do nominace. Domnívá se však, že se Semenyaová představí až koncem měsíce na africkém šampionátu v Keni a letošním vrcholem by pro ni měly být v říjnu Hry britského společenství v Indii.

"Samozřejmě máme radost. Když atlet nemůže závodit, je to deprimující pro něj i pro nás jako federaci," uvedl Stander.

O výsledcích šetření ještě před jejich zveřejněním v průběhu dne informoval atletčin otec. "Dnes ráno jsem s ní mluvil a řekla mi, že už nemá žádné problémy a může se k atletice vrátit. Byla šťastná," prohlásil.

Pochybnosti o pohlaví Semenyaové vyvolaly loni po nečekaném triumfu na šampionátu v Berlíně její muskulatura a razantní zlepšení. Běžkyně se proto musela podrobit testům pohlaví.

Podle médií testy odhalily, že je atletka hermafrodit

Během vleklého procesu se objevily v médiích nepotvrzené zprávy, že testy odhalily, že je atletka hermafrodit. Oficiální výsledky zřejmě zůstanou utajeny. Podle agentury AP mohla běžkyně během tak dlouhé doby podstoupit lékařský zákrok či nějakou léčbu.

"Jednali jsme se zástupci IAAF deset měsíců na různých místech, v Monaku, Istanbulu, Paříži. Kvůli povaze celé záležitosti se strany rozhodly, že všechny rozhovoru budou důvěrné," uvedl právník Greg Nott zastupující Semenyaovou.