Jihoafričan Oscar Pistorius, pro své protézy dolních končetin vyrobených z uhlíkových vláken známý jako „Blade Runner“, se zapsal do sportovní historie jako první hendikepovaný atlet, který soutěžil po boku zdravých soupeřů. Život se mu ale v roce 2013 totálně zhroutil.

Z Pistoriuse se stal na Valentýna vrah. Ve svém domě v Pretorii zastřelil skrze dveře koupelny svou přítelkyni Reevu Steenkampovou. „Myslel jsem si, že to jsou zloději,“ bránil se u výslechu muž a s brekem prosil o odpuštění.

Oscar Pistorius
Usmiř se a můžeš zpátky na svobodu. Vraha Pistoriuse čeká nepříjemné setkání

Soudce téhle verzi nejprve uvěřil a atleta poslal za mříže „jen“ na pět let za zabití z nedbalosti, ale odvolací soud překvalifikoval jeho čin na vraždu a Pistorius dostal šest let. V roce 2017 mu na nátlak prokuratury byl trest odnětí svobody zvýšen na 13 let a pět měsíců. 

S žádostí o propuštění uspěl Pistorius na druhý pokus. V březnu mu byla zamítnuta kvůli tomu, že si neodpykal potřebné minimum z trestu. Podle nejvyššího ústavního soudu však šlo o chybu, která vznikla tím, že kvůli sérii odvolání nebylo jasné, kdy atlet bude mít nárok na podmínečné propuštění.

Pět let pod dohledem úřadu 

Šestinásobný paralympijský vítěz, který je po amputaci obou končetin, bude z vězení propuštěn 5. ledna. Dalších pět let bude Pistorius pod dohledem probačního úřadu a nebude smět opustit oblast Pretorie. Bude muset navštěvovat program na zvládání vzteku a další program věnující se boji proti násilí na ženách. Navíc se bude muset zapojit do veřejně prospěšných prací. Trest mu vyprší 5. prosince 2029.

Oscar Pistorius na žádost svého obhájce kulhal u soudu na pahýlech:

Zdroj: Youtube

„Podmínka neznamená konec trestu. Je to stále jeho součást. Znamená to jen, že si vězeň odpyká zbytek trestu mimo nápravné zařízení,“ citovala agentura AP mluvčího vězeňské služby Singabakha Nxumala. Podle úřadu trest vyprší 5. prosince 2029.

Matka Steenkampové nebyla proti propuštění

Jihoafričan Rob Matthews, který se stal rodinným přítelem Steenkampových, ​​přečetl před věznicí prohlášení matky Steenkampové. V něm uvedla, že není proti propuštění Pistoriuse. Ovšem zapochybovala, zda se atlet ve vězení skutečně napravil a vyřešil problémy se záchvaty hněvu.

Bývalý tenista Boris Becker.
Z vězeňských tepláků k dánskému rošťákovi. Becker je zpět, kývl na lákavý džob

June Steenkampová proto vyjádřila obavy o bezpečí všech žen, které s Pistoriusem přijdou do styku. Přidala také, že dceřina smrt pro ni i pro manžela Barryho, který letos zemřel, byla obrovskou ránou.

„Nevěřím, že si Oscar myslel, že osoba na záchodě je lupič,“ uvedla Steenkampová v prohlášení. „Vlastně neznám nikoho, kdo by tomu věřil. Moje nejdražší dítě křičelo jako o život… Věřím, že věděl, že je to Reeva.“