Oštěp, tretry, dresy, medaile, novinové články, fotografie a moravské lidovky v podání hudebníků z Vacenovic doprovázely v pražské Písecké bráně křest knihy o olympijské vítězce z Helsinek z roku 1952. Právě z jihomoravské obce pocházeli Daniny rodiče a sama tam trávila nejedny prázdniny. Později tam ráda jezdila a Vacenovští ji zase navštěvovali v Praze.

Na křest dorazily známé osobnosti. Například dnes už bývalá oštěpařka Barbora Špotáková se nikdy netajila obdivem k legendě, která zemřela 13. března 2020 ve věku 97 let. „Jsem ráda, že tato kniha vznikla. Každý, kdo se zajímá o sport, by si ji měl přečíst,“ řekla o díle, na němž se podílely publicistky Olga Strusková a Ivana Roháčková.

Legendární oštěpařka Dana Zátopková
Pohřeb Dany Zátopkové v komorním duchu. Ať lidé doma zapálí svíčku, žádá Kejval

„Dana měla nabitý život. Sledovala současné dění, byla plná elánu a ještě ve vysokém věku pomáhala mladým oštěpařům. Pro řadu z nás byla inspirací. Moc ji tam nahoru zdravím,“ pozdravila držitelka tří olympijských medailí svou předchůdkyni, která pod pěti kruhy získala dva cenné kovy.

Vyprávění pamětníků

Autorky chtěly slavnou atletku představit i jako ženu plnou optimismu, kterou zdobila lidskost, vlídnost a rozdávala mimořádnou energii. „Dana Zátopková sršela humorem a vyzařovala osobitý šarm. Díky svým charakterovým vlastnostem zůstala po celý život stát pevně nohama na zemi,“ stojí v předmluvě od Olgy Struskové.

„Kniha vznikala z vyprávění pamětníků. Všichni byli milí a ochotní, vyprávěli zajímavé historky ze společných akcí. Díky nim jsme získali unikátní fotografie,“ líčila Ivana Roháčková.

Dana Zátopková
Zemřela Dana Zátopková. Legendě českého sportu bylo 97 let

Na křtu zahrál i špičkový houslista Jaroslav Svěcený. „Fascinovalo mě si s paní Danou povídat. Podle mě byla pravou královnou Alžbětou oštěpu. V posledních letech, když už na tom nebyla zdravotně dobře, jsem jí chodil zahrát do nemocnice. Vždycky chtěla slyšet něco rychlého a pak moravské lidovky,“ vzpomínal.

Rekord vydržel sedmnáct let

V Písecké bráně nechyběli ani oštěpaři, na jejich přípravě se podílela. Drahomíra Dryeová poznala Danu Zátopkovou ve třinácti letech na reprezentačním soustředění v Uherském Hradišti a vzhlížela k ní jako k velkému vzoru. Právě tato oštěpařka v roce 1975 překonala její československý rekord, který vydržel v tabulkách sedmnáct let.

Jejím přímým svěřencem byl Miroslav Guzdek, svého času česká dvojka za Janem Železným. V devadesátých letech trénovali na hřišti ve Stromovce. Tam to měla z Troje, kde s Emilem v domku bydleli, kousek. „Ještě kolem osmdesáti přejela lávku a v areálu Olympu byla za pár minut. Byla na mě hodná. Asi proto, že jsem dobrou techniku,“ usmíval se.

Rozlučka oštěpařky Barbory Špotákové proběhla v pražské pivnici U Pinkasů
Špotáková: Jsem vděčná, že jsem mohla prožít tak úspěšné roky. Chci to vracet

Měli jsme přátelský vztah. „Chodil jsem za ní domů a poznal jsem i pana Emila. Poslední měsíce jsem ji navštěvoval ve střešovické nemocnici. V úzkém kontaktu jsme byli pětadvacet let,“ prozradil.