Dvaatřicetiletý Jakub Vadlejch zvítězil minulé pondělí na propršeném a chladném Odložilově memoriálu, ve Finsku triumfoval v slunečném počasí. Závod zahájil výkonem 86,67 a vítězný hod předvedl v druhé sérii. Poslední dva pokusy svěřenec světového rekordmana Jana Železného vynechal a zvítězil o více než dva metry před domácím Oliverem Helanderem (87,32).

Mítink Kladno hází a Kladenské memoriály. Tomáš Staněk vyhrál kouli posledním pokusem
Staněk si vítězstvím v Kladně nadělil dárek. A pak běžel, aby stihl rozhovor

„Za vedení ve světových tabulkách jsem rád. Bylo to o moc lepší než loni,“ řekl na webu Světové atletiky Vadlejch, jenž loni skončil v Turku při Helanderově vítězství šestý. „Soutěž jsem velmi dobře začal a věděl jsem, že můžu hodit dál. Během druhého pokusu jsem si ale málem vymknul kotník, takže jsem nechtěl riskovat. Myslím ale, že je to v pohodě. Uvidíme,“ dodal český oštěpař, který má v plánu další start ve Finsku v sobotu v Kuortane.

V čele světových tabulek Vadlejch vystřídal Inda Níradže Čopru, jenž ho začátkem května na Diamantové lize v Dauhá porazil výkonem 88,67 o čtyři centimetry.

Mäki si vylepšila letošní maximum 

Páté místo obsadila v běhu na 1500 metrů finská rodačka Kristiina Mäki. Česká rekordmanka zaběhla čas 4:05,08 a o více než čtyři sekundy vylepšila svůj letošní nejlepší výkon na této trati z předminulého víkendu z Chorzówa.

Barbora Špotáková v roli trenérky
OBRAZEM: Špotáková má opět v ruce oštěp. Na Julisce trénuje své nástupkyně

Po zranění kotníku, jenž ji mimo jiné připravil o start na Odložilově memoriálu, se do tyčkařského sektoru vrátila Amálie Švábíková. Bronzová medailistka z letošního halového mistrovství Evropy byla šestá za 446 cm.