Stačilo přehodit limit 61,50 metru, to však žádná nezvládla. Třicetiletá Nikola Ogrodníková měla nejdelší druhý pokus 54,59 a skončila předposlední ve své kvalifikační skupině.

„Těžko hodnotit, když nepostoupíte do finále. Jsem samozřejmě zklamaná a vnitřně mě to hrozně štve. Na jednu stranu si za to můžu sama. Nenašla jsem v technice vůbec nic, co by mi pomohlo poslat oštěp do větší dálky. Prostě jsem házela blbě,“ přiznala vicemistryně Evropy z roku 2018 v Berlíně.

Získá Jakub Vadlejch na MS v Budapešti pro Česko druhou medaili?
Devadesátka na MS? Železný ji hodil jen jednou, připomíná oštěpař Vadlejch

Mezi pokusy se chodila radit s trenérem Janem Železným, ale ke zlepšení to nevedlo. „Měla jsem na to tři pokusy, ale žádný nevyšel. Byly to krátké hody, prostě nic,“ krčila rameny atletka Dukly. „Když zkazím první hod, přemýšlím, co jsem udělala blbě. Na druhý jdu jinak, ale nedumám nad tím negativně jako před lety, kdy jsem se za takových okolností hroutila.“

Poslední dobou Ogrodníkovou provázely zdravotní problémy. „Žebra, kvůli nimž jsem necelých dvacet dní netrénovala, mě nelimitovala. Akorát jsem pokašlávala, což byl důsledek virózy a teplot před odletem na šampionát. Na to se ale vymlouvat nebudu. Chyba je v technice, která je letos evidentně nestabilní. Příští rok bych se chtěla vrátit ke starému rozběhu,“ pokračovala.

Jan Železný a David SekerákJan Železný a David SekerákZdroj: se svolením Ivany Roháčkové

Výsledek z Budapešti nebere tragicky.

„I když to tady takhle dopadlo, není nikde psáno, že to za rok nebude dobrý. Víra, že se to změní, je pro mě důležitá. Prohry ke sportu patří. Je to nepříjemné, raději bych každý závod vyhrávala, ale zatím se to prostě neděje. Musím doufat, že se to obrátí. Oštěp mě pořád baví,“ přemítala.

Gillarová: Tohle si trenér nezaslouží

Ani další dvě Češky, které patří pod křídla světového rekordmana Železného, se nepodívají do finále. Nikol Tabačková hodila 55,45 a oddílová kolegyně Ogrodníkové Irena Gillarová jen 54,15. „Bojovala jsem, co to šlo, ale dobré hody to nebyly,“ konstatovala Gillarová, která letošní sezonu bere jako návrat po zranění.

Radek Juška se probpoval do světového finále v dálce
Juška zvládl náhradní skok a je ve finále. Byl tam i adrenalin z naštvání, říká

„Jsem ráda, že jsem mohla závodit. Doufám, že letošek bude odrazovým můstkem na další rok. Věřím našemu trenérovi, ale tady jsme to nezvládly. Jsme trubky. Trenér by si zasloužil, aby se nám něco povedlo. Strašně nás podporuje a my potřebujeme zabrat. Budapešť musíme napravit, tohle si nezaslouží,“ dodala.

Suverénně naopak do finále prošla Japonka Haruka Kitagučiová, svěřenkyně českého trenéra Davida Sekeráka.