„Hlavním cílem bude najít zase chuť do závodění. Potřebuji se restartovat,“ přiznal.

To jste naznačoval už po letošním ME v Berlíně. Hovořil jste o změně, protože se cítíte vyčpělý, bez motivace. Už máte jasno, jaká konkrétní změna by měla ve vašem sportovním životě nastat?
Dlouho jsme o tom s trenérem uvažovali. Po Berlíně mi de facto nastává období bez závodů, takže na to byl čas. V úvahu přicházelo víc věcí, ale delší pauzu v tréninku jsme vyloučili. Ta by mi neprospěla, člověk se pak do toho obtížně vrací. Po delší pauze jde výkonnost strašně dolů, hlavně vytrvalost. Spíš jsme nastolili změnu v systému. Jde nám o oživení mé kariéry, protože už se nahoře držím zhruba osm let. To je dlouho a člověk se určitému stereotypu neubrání. Tělo je holt na něco navyklé a změny přijímá jen velmi pomalu.

Barbora Špotáková na MČR v Kladně
Špotáková si po porodu už hodila oštěpem. A docela jí to letělo

Takže jste se rozhodli pro jinou disciplínu?
Čtvrtku si ponechám, ale zkusím si zase dvoustovku. Půjdeme do toho už v novém roce, nějaké čtvrtky tam budou, ale zaměříme se hodně na sprinty. Halu uděláme ještě klasicky, ale v létě si od čtvrtky regulérně odpočinu ani nebudeme tolik běhat. Chci se na startu nového olympijského cyklu soustředit na dvoustovku, abych v sobě zase probudil chuť do toho pořádně šlapat. Rád bych se zase atletikou bavil jako v době, kdy jsem s ní začínal.

Jde tedy o jakýsi návrat ke kořenům?
Tak nějak (úsměv). Myslíme si, že by to mohlo být to oživení, které hledáme. Hlavně na mě nebude vyvíjen žádný tlak, protože ode mě nebude nikdo nic očekávat. Věřím, že to bude v mé kariéře představovat jakýsi restart. Rok nato je olympiáda v Tokiu, tak snad se to projeví.

Chystáte se na dovolenou?
Ano, pojedeme s mojí přítelkyní Nellou do Mexika. Těším se, až konečně vypnu.

Vyhlášení ankety Atlet roku proběhlo 11. listopadu v Praze. Adam Helcelet požádal Denisu Rosolovou o ruku.
Rosolová a Helcelet: Taťka může počkat, dcera ne