Sedmatřicetiletý Pistorius se na svobodu dostal téměř 11 let poté, co na Valentýna 2013 zabil doma Reevu Steenkampovou. Údajně v domnění, že jde o zloděje, vystřelil několikrát přes dveře koupelny.

Původně byl v roce 2014 odsouzen na pět let za zabití z nedbalosti, ale odvolací soud čin překvalifikoval na vraždu a poslal atleta za mříže na šest let. Na nátlak prokuratury mu v listopadu 2017 odvolací soud trest zvýšil na 13 let a pět měsíců.

Oscar Pistorius
Vrah Pistorius míří na svobodu. Z vězení se dostane po deseti letech

S první žádostí o podmínečné propuštění vloni v březnu Pistorius neuspěl. Kvůli chybně určenému datu, kdy si začal trest odpykávat, soud jeho žádost zamítl se zdůvodněním, že nestrávil ve vězení minimální požadovanou dobu. Po přezkoumání případu byla jeho druhá žádost o podmínku v listopadu schválena.

Dalších pět let nyní bude Pistorius pod dohledem probačního úřadu a nebude smět opustit oblast Pretorie. Dál bude muset navštěvovat program na zvládání vzteku a další program věnující se boji proti násilí na ženách. Navíc se bude muset zapojit do veřejně prospěšných prací.

Podmínka vyprší v prosinci 2029

„Podmínka neznamená konec trestu. Je to stále jeho součást. Znamená to jen, že si vězeň odpyká zbytek trestu mimo nápravné zařízení,“ citovala agentura AP mluvčího vězeňské služby Singabakha Nxumala. Trest vyprší 5. prosince 2029.

Pistorius je ve sportovní historii zapsán jako první handicapovaný atlet, který soutěžil se zdravými sportovci. Startoval na mistrovství světa v Tegu v roce 2011, kde vypadl v semifinále.