Radnice postavila za cca 107 milionů korun ve Skvrňanech nové zázemí atletům, kteří se před dvěma lety museli vystěhovat z fotbalových Štruncových sadů. Teď mohou jásat.

Běžci mají k dispozici venkovní běžecký tartanový ovál o osmi drahách v délce 400 metrů, vnitřní prostor patří dálkařům, tyčkařům, výškařům, diskařům nebo kladivářům. Unikátní je nejdelší vyhřívaný krytý běžecký tunel pro trénování v zimě. Je 123 metrů dlouhý, devět metrů široký, s pěti sto metrů dlouhými drahami a prostorem pro start a cíl. „Trénovat se tady uvnitř může i skok do dálky," uvedl architekt Daniel Němeček, autor projektu celého areálu.

Dominantou sportoviště je tribuna pro 852 diváků. V ní jsou také šatny, posilovna, rehabilitace nebo rozcvičovna. Stadion je vyprojektován tak, aby zde mohl hostit národní soutěže. Chválí ho i atletické špičky, například držitelka světového rekordu v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová: „Je krásný. Snad to přitáhne nové mladé sportovce. Teď je zvláštní doba. Jsem na stadionu denně a vím, že mladým se moc nechce. Pohyb a pravidelné trénování je systematická práce. Někdy se to podaří, někdy ne. Mladí chtějí vyhrávat a když nevyhrají, nechávají toho," řekla Kratochvílová v ponděí v Plzni.

Plzeňští atleti jsou spokojeni. Ale minulé dva roky, co se odstěhovali ze Štruncových sadů, pro ně byly krušné. „Je to podobné, jako kdyby hokejisté měli hrát hokej bez ledu. Muži i ženy spadli z extraligy, to prostě bez prostor nejde. Ženy si nakonec vydřely postup zpět," přiznává Pavel Kovalský, místopředseda AK Škoda, což je největší západočeský klub.

Ten teď dostane skvrňanský areál do pronájmu od města a bude jej provozovat. Ročně městu zaplatí 66 tisíc korun, stejně jako další městská sportoviště. Pavel Kovalský tvrdí, že minulé tréninkové vakuum bude klub dlouho dohánět, z nových prostor má ale stejně jako ostatní radost. „Konec dobrý, všechno dobré," dodává.

Významní atleti v barvách AK Škoda Plzeň

Jarmila Nygrýnová (provdaná Strejčková) – skok do dálky
Marcela Koblasová (provdaná Neckářová) – víceboj
Alena Prosková (provdaná Plischkeová) – skok do výšky
Jan Neckář – víceboj
František Ptáčník – sprint

stále závodí:
Ivana Sekyrová (rozená Rubášová) – dlouhé tratě
Jiří Mužík – běh
Jiřina Ptáčníková (provdaná Svobodová) – skok o tyči