Měl to být elektrizující souboj tří nejrychlejších mužů historie běhu na 110 metrů překážek, nakonec na stupních vítězů dva z nich nejsou. Jednička sezony David Oliver běžel pomalu a Dayron Robles byl po dnešním finále na mistrovství světa v korejském Tegu diskvalifikován. Zlato tak získal Američan Jason Richardson. Kubánská výprava se proti verdiktu sice odvolala, ale neuspěla.

Světový rekordman a olympijský vítěz Robles proběhl cílem jako první v čase 13,14 sekundy, na posledních dvou překážkách však vadil čínskému soupeři Liou Siangovi, kterého dvakrát odstrčil a znatelně zpomalil. Navíc běžel až moc blízko pravému okraji své dráhy, těsně vedle Číňana, který klesl vinou kolize na třetí místo.

"Dvakrát jsme se se Siangem střetli nad devátou a desátou překážkou, ale každý máme odlišnou techniku a to se stává," prohlásil Robles ještě před tím, než byl diskvalifikován. Po doběhu s vlajkou nadšeně oslavoval svou první zlatou medaili z mistrovství světa. Když se rozhodlo o jeho diskvalifikaci, opustil stadion beze slova.

Kolize bývají obvyklé

Obvykle se kolize přihodí překážkářům, kteří běží vedle sebe a mají různé švihové a přetahové nohy. Stávalo se to českým překážkářům Petru Svobodovi a Stanislavu Sajdokovi. To ale nebyl tento případ.

Čínská výprava podala protest a IAAF mu vyhověla. Nebýt zpomalení, Liou Siang by totiž závod zřejmě vyhrál. Podle verdiktu mezinárodní federace byl viníkem jeho škobrtnutí Robles, který mu při vzájemném střetu zasáhl do dráhy.

"Dvakrát mě praštil a na deváté překážce mě zatáhl, ale jsem si jistý, že to nebylo úmyslné. Kvůli tomu úderu jsem ztratil balanc při náběhu na desátou překážku. Nebýt toho, měl bych zlato," prohlásil Liou Siang.

"Stává se to, ale tohle bylo trochu jiné, navíc ve finále MS. Celé mě to mrzí, protože jsme s Roblesem kamarádi," uvedl bývalý světový rekordman, který se vrátil do boje o světové medaile po třech letech, kdy ho trápily zraněné achilovky. Kvůli nim vynechal OH v Pekingu i minulé MS v Berlíně.

Překvapený vítěz příl soupeři

V pravidlech se hovoří o tom, že pokud atlet strká do jiného běžce nebo mu brání v běhu, musí být ze závodu vyloučen. Vrchní rozhodčí má právo nařídit opakování běhu bez vyloučeného závodníka, což se však nestalo. Pokud by k tomu došlo, na startu by nebyl už diskvalifikovaný Robles.

Mistrem světa se tak stal Richardson, který mohutně finišoval a s Roblesem původně prohrál o pouhé dvě setiny sekundy. Za nově druhým Liou Siangem získal po Roblesově diskvalifikaci bronz Brit Andrew Turner.

"Pravidla jsou pravidla, i když bych to Roblesovi za určitých okolností přál," radoval se Richardson. "Jak vidíte, v atletice se může stát všechno a závodník musí být soustředěný a bojovat až do konce," prohlásil pětadvacetiletý Američan. "Já mohu jen poděkovat, že mám zlato. A věřím, že v budoucnu mohu zaútočit i na Roblesův světový rekord," zmínil se o čase 12,87 sekundy ze Zlaté tretry 2008 v Ostravě.

Zklamáním skončil závod pro jeho favorizovaného krajan Olivera. Překážkář, který letos jako jediný pokořil časem 12,94 hranici třinácti sekund, po chybě na druhé překážce doběhl pátý za 13,44. Po Roblesově diskvalifikaci obsadil nepopulární čtvrtou příčku.