Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škrobáková má evropské stříbro, Svoboda bronz

Turín - Česká atletika získala na halovém ME dvě medaile. Zasloužili se o ně překážkáři.

6.3.2009
SDÍLEJ:

Čeští medailisté Lucie Škrobáková a Petr Svoboda pózují fotografům. Foto: REUTERS Alessandro Bianchi

Lucie Škrobáková stříbro, Petr Svoboda bronz. Závěr prvního dne atletického ME byl jako z říše snů. Medailové úspěchy české výpravy dělilo pouhých deset minut.

Oba překážkáři bezvadně zvládli porci tří závodů během jediného dne. Medailový účet týmu otevřela Škrobáková, která v krajní, osmé dráze prolétla „šedesátku plotů“ v novém národním rekordu 7,95, tři setiny za Belgičankou Beringsovou.

„Jsem druhá, to není možné, to bylo jen v nejtajnějších snech,“ volala v cíli se slzami v očích. „Věděla jsem, že ten černý kůň pomůže,“ připomněla svůj rituál. Před vystoupením v Turíně si namísto obvyklé bílé barvy nalakovala nehty načerno.

Sama nedokázala odhadnout své umístění ve strhujícím finále a dlouho čekala na opakované záběry před obří obrazovkou. „Fakt jsem to nevěděla. Až za mnou Denisa (Rosolová) přiběhla a říkala: je to tam, dokázala jsi to!“

Čerstvé vicemistryni Evropy se dostalo zadostiučinění. Před čtyřmi lety při slibně nastartované kariéře se v jejím životě sešla řada problémů. Od rozvodu s manželem, ukončení spolupráce s trenérkou, až po zdravotní problémy. V roce 2007 se k trenérce Jílkové vrátila a 6. března 2009 korunovala svůj povedený návrat.

„Využívám toho, že jsem zdravá, a tak trénuji na sto deset procent. Věřila jsem, že se to zúročí,“ radovala se Škrobáková a otočila se směrem k atletické dráze: „Teď ještě Peťan, aby získal zlato.“

Překážkář Svoboda v tu chvíli zaklekal do bloků. Po druhé nejpomalejší reakci ze všech finalistů přišly jeho chvíle tradičně po polovině trati. Podle vlastních slov mu „bouchly saze“ a doletěl pro bronzovou medaili v čase 7,61.

„Lucka mě hrozně motivovala, napadlo mě, že by bylo super, kdyby čeští překážkáři měli dvě medaile,“ sdělil Svoboda své myšlenky těsně před finále. Více než jeden cenný kov na překážkách v Turíně nakonec získal pouze tým České republiky.

„V běhu jsem ale udělal technické chyby, prostě jsem to měl vyhrát,“ prohlásil s rozpaky.

„Když jsem zjistil, jak to dopadlo, říkal jsem si, že po takovémhle faux pas být třetí, to je masakr.“

Svoboda před šampionátem figuroval na čtvrtém místě evropských tabulek. Prohrál jen s mistrem světa Doucourém a obhájcem titulu Sedokem. „To můžu být samozřejmě maximálně spokojen. Tihle kluci jsou hvězdy, ale dají se porazit,“ dodal držitel evropského bronzu.

Česká atletika se z medaile překážkáře na halovém ME těšila naposledy v roce 1992, kdy získal bronz Jiří Hudec. V ženském podání jde o vůbec první cenný kov.

Čtvrtkař zaplatil daň z nervozity

Petr Szetei skončil na své první vrcholné akci už v první fázi. V rozběhu na 400 m byli tři soupeři nad jeho síly, a český reprezentant doběhl do cíle v průměrném čase 48,03.

„Vypadalo to, že budu k mantinelu sbíhat jako druhý, to by bylo dobré, jenže najednou se přihnal jeden soupeř zleva a jeden zprava,“ popsal Szetei klíčový okamžik. „Ve druhém okruhu jsem se snažil, ale už nešlo je dotáhnout.“

V porovnání výkonů všech rozběhů skončil sprinter Škody Plzeň na celkovém 18. místě. „Bylo to nezkušeností a svoje odvedla určitě i nervozita,“ litoval. „Bývám nervózní na každém větším závodě.“

Szetei se stal prvním českým reprezentantem, který ukončil své účinkování na 30. mistrovství Evropy v halové atletice.

Úspěch vícebojařky zhatil vrh koulí

Denisa Rosolová na evropském šampionátu v halové atletice bojuje v soutěži pětibojařek. Ve třech disciplínách nasbírala 2597 bodů a patří jí průběžná dvanáctá příčka.

Nejvíce ztratila v kouli, v níž výkonem 11,74 m uzavírala startovní pole. „Do poslední chvíle jsem nevěděla, že tady budu startovat ve víceboji, a tak jsem kouli celou sezonu netrénovala,“ objasnila specialistka na dálku.

Její výsadní disciplína přijde na řadu hned po kouli. „Třeba mi to vyjde a skočím svůj osobák,“ doufala Rosolová. Její maximum v dálce při víceboji má hodnotu 659 cm.

Závěrečnou disciplínou pětiboje je běh na 800 metrů. Podle aktuálních předpokladů má Rosolová šance posunout se přibližně na konečnou osmou pozici.

Bába neuspěl a stěhuje se do Prahy

Výškař Jaroslav Bába zažil na šampionátu v Turíně milník své kariéry. Ovšem negativní. Vůbec poprvé uvízl v kvalifikačním sítu a neprošel do boje o medaili. „To jsem si vůbec nepřipouštěl, takhle jsem si to nepředstavoval,“ kroutil hlavou po závodě, v němž si zapsal jen 217 cm.

„Nesedlo mi to, nepotkal jsem se s formou. Jinak jsem se cítil dobře, s povrchem jsem taky neměl problém,“ popisoval.

Chyby v technice mu z tribuny sděloval trenér. Jenže už to nebyl Aleš Duda, se kterým Bába ve vítkovickém klubu spolupracoval devět let. Rady při turínské kvalifikaci dostával výškař od Jana Janků staršího.

„Po mistrovství se kompletně stěhuji z Havířova do Prahy, právě k panu Janků,“ oznámil Bába významný životní krok. „Ostatní teprve budeme řešit. Kde budu bydlet a taky do kterého klubu půjdu.“

Nelehké rozhodnutí učinil sám výškař. „Napadlo mě to asi před měsícem. Rozhodl jsem se tak, a oznámil to trenérovi Dudovi. Byl smutný, mrzelo ho to, ale myslím, že to pochopil.“

Pražská mise bronzového medailisty z olympiády v Aténách může mít dlouhé trvání. „Nedokážu to odhadnout, ale budu tam tak dlouho, dokud to půjde,“ uzavřel čtyřiadvacetiletý Bába.

Mílařka Lustigová zkolabovala v cíli

Při doběhu Marcely Lustigové na 1500 m se tajil dech. Česká závodnice v rozběhu záhy ztratila kontakt se soupeřkami, dokončila se ztrátou více než 100 metrů a v cíli se skácela k zemi.

„Měla dechové potíže a přestala kontrolovat situaci, ale objektivní skutečnosti jsou v pořádku,“ řekl ke stavu Lustigové lékař výpravy Petr Sikora. „Zřejmě to bylo v důsledku toho, že přepálila začátek.“

MUŽI, finále:

60 m př.: 1. Doucouré (Fr.) 7,55, 2. Sedoc (Niz.) 7,55, 3. Svoboda (ČR) 7,61, 4. Turner (Brit.) 7,62, 5. Borisov (Rus.) 7,64, 6. Darien (Fr.) 7,66, … v semifinále Svoboda 7,55 - vyrovnaný český rekord.

Kvalifikace a rozběhy:

400 m: 1. Wissman (Švéd.) 46,49, … 23. Szetei (ČR) 48,03 - nepostoupil.
Výška: 1. Uchov (Rus.) 230, … 10. Bába (ČR) 217 - nepostoupil.

ŽENY, finále:

60 m př.: 1. Beringsová (Belg.) 7,92, 2. Škrobáková (ČR) 7,95 - český rekord, 3. O'Rourkeová (Ir.) 7,97, 4. Vukicevicová (Nor.) 8,04, 5. Solovjovová (Rus.) 8,05, 6. Hildebrandová (Něm.) 8,16.
Koule:
1. Lammertová 19,66, 2. Hinrichsová (obě Něm.) 19,63, 3. Heltneová (Rum.) 18,71, 4. Omarovová (Rus.) 18,37, 5. Legnanteová (It.) 18,05, 6. Avdějevová (Rus.) 17,96.
Pětiboj:
1. Bogdanovová (Rus.) 4761 b. (60 m př.: 8,19 - výška: 186 - koule: 14,83 - dálka: 639 - 800 m: 2:21,84), 2. Keizerová (Niz.) 4644, 3. Nana Djimouová (Fr.) 4618, … 10. Rosolová (ČR) 4379 (8,35 - 174 - 11,74 - 627 - 2:18,18).

Kvalifikace a rozběhy:

800 m: 1. Meadowsová (Brit.) 2:03,11, … 13. Šatrová (ČR) 2:05,47 - nepostoupila.
1500 m: 1. Zolotovová (Rus.) 4:11,31, … 17. Lustigová (ČR) 4:39,63 - nepostoupila.
Tyč: 1. Spiegelburgová a Gadschiewová (obě Něm.), Giordanová-Brunová (It.), Piwowarská (Pol.) všechny 435, … 9. Ptáčníková (ČR) 425 - nepostoupila.
Trojskok: 1. Šestaková (Slovin.) 14,52, … Šestáková (ČR) bez platného pokusu.
ČEŠI V AKCI

Sobota
9.35 MICHAL BALNER (tyč – kvalifikace)
9.35 IVA STRAKOVÁ (výška – kvalifikace)
9.40 ROMAN NOVOTNÝ (dálka – kvalifikace)
10.00 LIBOR ŽILKA (60 m – rozběh)
10.40 ROMAN ŠEBRLE (sedmiboj – 60 m)
12.00 ROMAN ŠEBRLE (sedmiboj – dálka)
15.10 ROMAN ŠEBRLE (sedmiboj – koule)
17.00 Libor Žilka (60 m – semifinále)
17.30 ROMAN ŠEBRLE (sedmiboj – výška)

Neděle
9.15 ROMAN ŠEBRLE (sedmiboj – 60 m př.)
10.30 ROMAN ŠEBRLE (sedmiboj – tyč)
15.40 Iva Straková (výška – finále)
15.25 Michal Balner (tyč – finále)
15.45 ROMAN ŠEBRLE (sedmiboj – 1000 m)
16.45 Roman Novotný (dálka – finále)
17.20 Libor Žilka (60 m – finále)

Poznámka: Atleti uvedení malými písmeny budou v dané fázi startovat na základě předchozích výsledků.
6.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jamie Harron
9

V Dubaji mu hrozily tři roky za to, že se dotkl jiného muže. Nakonec může domů

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Volný z SPD: Za úspěch vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

/ROZHOVOR/ Moravskoslezský kraj byl s 13,87 procenty všech hlasů pro SPD nejúspěšnějším volebním regionem v ČR. Uvedl to zdejší lídr Lubomír Volný. 

Jednání Sněmovny podle ANO? Upravené přestávky pro kluby i přednostní práva

K námětům vítěze voleb hnutí ANO na úpravy jednání Sněmovny patří zkrácení přestávek na porady poslaneckých klubů, omezení okruhu řečníků s přednostním právem a prodloužení doby pro schvalování zákonů.

Zaorálek s Chovancem jedou do krajů, budou se zpytovat z propadu ČSSD

Volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek a úřadující šéf strany Milan Chovanec navštíví všechny regiony a se straníky budou debatovat o příčinách volebního neúspěchu ČSSD. Poslanecký klub sociálních demokratů se podle Zaorálka poprvé sejde v pátek, favorita na funkci jeho předsedy zatím nechtěl konkretizovat.

Nejúspěšnější kandidát ODS Václav Klaus ml.: Zrušil bych 90 procent zákonů

Se ziskem 22 635 preferenčních hlasů vstoupil do velké politiky syn někdejšího prezidenta Václav Klaus mladší. Stejně jako jeho otec, ve věku 48 let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení