Ve Vídni ale není ve hře pokus o překonání světového rekordu. Soukromý projekt Ineos 1:59 Challenge se nepoběží podle atletických pravidel. Půjde o nejlepší čas ve specifických podmínkách.

Ideální trasu a tempo bude před věhlasným Keňanem určovat elektromobil. Pomůže i s nejmenším možným odporem vzduchu. Navíc bude mít k dispozici čtyři desítky vodičů. Mezi nimi je i trojice slavných norských bratrů Ingebrigtsenových nebo etiopský vicemistr světa z Dauhá Selemon Barega ze závodu na 5000 metrů.

Dějištěm je 9,6 kilometru dlouhý parkový okruh v Prátru. Vytrvalecká hvězda vyběhne hned po ránu, kdy se má teplota pohybovat v rozmezí 7 až 14 stupňů Celsia. „Trať je dobře připravená. Chci dokázat, že pro lidstvo neexistují žádné limity,“ prohlásil ve Vídni olympijský vítěz z Ria.

Tentokrát to zaběhnu

„O čase není nutné polemizovat,“ pokračoval. „Tentokrát to už zaběhnu,“ prohlásil nejlepší atlet světa loňského roku. Narážel tím na skutečnost, že předloni na okruhu formule 1 v Monze při prvním podobném pokusu zdolat vzdálenost 42,195 kilometru za dvouhodinovou metou zaostal o 25 sekund.

Držitel oficiálního světového maxima (2:01:39 při loňském Berlínském maratonu) tyto akce odlišuje. „V Německu jsem závodil kvůli rekordu, v Rakousku chci přepsat historii. Jde o něco podobného, jako když první lidé přistáli na Měsíc,“ pokusil se o přirovnání běžec, který vyhrál 12 z 13 maratonů.

A jak rychle bude muset čtyřiatřicetiletý otec tří dětí utíkat, aby na konci časomíra ukazovala 1:59:59? Kilometr musí v průměru zvládnout za 2:50,64 minuty a stovku za 17,06. A to už je pořádný úprk.