Ona už nezávodí, on je zraněný. A od jara už jsou tři. Miminko jim obrátilo život naruby. Řeč je o atletickém páru Denisa Rosolová - Adam Sebastian Helcelet.

Pamatujete loni na podzim? Tehdy pětadvacetiletý Helcelet požádal o šest let starší Rosolovou v přímém televizním přenosu o ruku. Svatbu ale zatím nestihli. „Někdy příští rok,“ říkají unisono.

Denisa se ve velké atletice pohybovala od sedmnácti. Zvykla si starat se sama o sebe. Když ale letos v květnu přišla na svět malá Evelin, všechno se otočilo o sto osmdesát stupňů. A to i tatínkovi, který teď doléčuje zranění achilovky a sportovní cíle směruje na olympijské Tokio za dva roky.

„Adam už doma není nejdůležitější osobou. On může počkat, malá ne. Dokud člověk nemá vlastní dítě, tak tohle nepochopí. Když si vzpomenu, jak jsem se v minulosti honila za úspěchem a usilovala o medaile, tak mi to přijde ve srovnání se starostí o potomka dost nicotné,“ svěřuje se maminka Denisa, dívčím jménem Ščerbová, jejíž příjmení připomíná ukončené manželství s tenistou Lukášem Rosolem.

Rozdělené role

I když Adam doma pomáhá, největší díl péče o téměř čtyřměsíční dcerku padá na Denisu, která už dala atletice vale. „Byla si toho vědoma. Já pořád sportuju a desetiboji potřebuju dávat sto procent. S tím jsme do toho šli a bylo jasné, že se o některé věci bude muset starat sama. A zvládá to skvěle,“ vysekl Adam poklonu partnerce.

Také Denisa pěje na partnera chválu. „Máme rozdělené role. I když se Adam učí na státnice, zvládá koupání, přebalování a asi by dokázal i nakrmit, kdyby to nebyla jen moje výsada,“ směje se. „Když nestíhám, uvaří večeři. Ale až bude mít po zkouškách, zapřáhnu ho víc,“ dodává.

Vicemistrovi Evropy 2016 se narozením Evelin změnily hodnoty. „Začal jsem život vnímat jinak. Nemyslím jen na tréninky, ale víc na dcerku.“

Nebojí se, že by ho potomek odtahoval od sportu. „Tomáš Dvořák získal tři tituly mistra světa jako otec dvojčat. Podobně na tom byl Roman Šebrle, který vyhrál olympiádu v době, kdy jeho synovi byly dva roky. Děti určitě nejsou překážkou při cestě za medailemi. Zvlášť když mám doma pochopení,“ říká.

Kemp vítězů

I když rodičům zabírá péče o dceru takřka všechen čas, sport nezůstal ani pro Denisu v pozadí. Objevuje se v něm ale v poněkud jiné roli než dřív.

„Denisa startovala na čtyřech olympiádách a závodila jako dálkařka, sedmibojařka, čtvrtkařka a překážkářka. Přemýšleli jsme o využití jejího potenciálu a napadly nás děti.

Tak vznikl Kemp vítězů,“ vysvětluje Adam. „Vymýšlím tréninky a sháním trenéry,“ doplňuje Denisa.

Jedná se o příměstské prázdninové kempy, kam rodiče ráno přivedou děti a po práci si je vyzvednou. „Budeme v tom pokračovat i na podzim o víkendech, a protože žijeme kousek od Kladna, pohybujeme se zatím ve středočeském regionu.“

Kempy už proběhly ve Slaném, Čelákovicích a v Říčanech. Atletický pár dostává nabídky na uplatnění programu. „Baví nás to a zvládáme i s Evi. Pomohla mi i máma a myslím, že to půjde dál.“

O dnešních dětech se říká, že jsou líné. Jak se na to dívá medailistka z atletických šampionátů? „Dneska nejsou línější jen děti, ale i jejich rodiče. Právě na nich přitom záleží. Pokud chtějí, aby dítě sportovalo, cestu na stadion najdou.“

Proto by chtěla rozhýbat rodiče. „Jde o to, aby maminky předávaly sportovní náboj. Když budou sportovat, budou to po nich dělat i děti. Pokud ale uvidí, že táta s mámou doma celý den sedí u televize, sportovec z nich nevyroste,“ míní.

Kuchařka? Klidně

„Snažím se v rámci možností cvičit a zkušenosti, které nabírám, bych ráda předala ostatním maminkám. Aby se uměly vrátit do formy a taky nějak vypadaly. Když se cítí ženská fajn, tak to funguje i doma,“ má jasno.

Evelin má předpoklady stát se výbornou atletkou po rodičích. Podle Adama by nebylo špatné, kdyby dělala atletiku. „Ale nevadilo by mi, kdyby zkusila kolektivní sporty. Hlavní je, aby něco dělala. Trénink pomůže překonávat překážky v životě. Člověk pozná, že nic není zadarmo.“

Denisa dodává, že se nemusí jednat o vrcholový sport. „Moc dobře víme, jakou obnáší dřinu. A určitě nebudeme tlačit, aby naše dítě za každou cenu vyhrávalo. Když se bude chtít stát herečkou, spisovatelkou nebo kuchařkou, Evi vždycky podpoříme,“ shodují se oba rodiče.