V minulých letech směli vybraní ruští atleti navzdory dopingovému skandálu startovat na šampionátech pod neutrální vlajkou. Tedy pokud potvrdili, že mají „čisté vzorky“ testované v zahraničních antidopingových laboratořích. To už je kvůli válečnému konfliktu minulost.

Atletika je v tomto ohledu na rozdíl od jiných sportů i snah Mezinárodního olympijského výboru, jak dostat Rusy na OH 2024 do Paříže, nekompromisní.

Českoslovenští sportovci při zahájení OH v Moskvě 1980.
Hitler nevadil, sovětské tanky ano. Olympijské bojkoty mají pohnutou historii

Mohou se Rusové v dohledné době vrátit na scénu? „Vzhledem k tomu, jaká je momentálně situace na Ukrajině, se mi to nezdá pravděpodobné. Řešení je přitom jednoduché. Stačí, aby ruská armáda opustila Ukrajinu,“ uvedl před začátkem šampionátu britský šéf WA Sebastian Coe, který byl na budapešťském kongresu potřetí zvolen do čela federace.

Poslední medaile před čtyřmi roky

Ostatně největší země světa zaplňuje média zcela jinými zprávami než jsou medaile, výhry, porážky, rekordy a emoce ve sportu. Brutální válečné tažení, vraždy civilistů, únosy dětí, to je současná ruská realita. Soudný člověk nemůže chtít, aby sportovci této země, i když s popsanými hrůzami nemají nic společného, závodili se světovou špičkou.

Ruský neutrální tým získával na globálních atletických akcích medaile, i když v mnohem skromnějším množství než za „starých dobrých časů“.

Na posledním atletickém šampionátu s účastí týmu ANA před čtyřmi roky v Dauhá to bylo šest medailí. Tituly tehdy získaly výškařka Marija Lasickeneová a tyčkařka Anželika Sidorová.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval
Rusko a Bělorusko na OH v Paříži? Spadne klec. Pozvánka nepřijde, tvrdí Kejval

„Je mi jich líto, protože za válku na Ukrajině nemohou,“ řekla Deníku tyčkařka Amálie Švábíková. „Pak to má druhý rozměr, že se nám jejich neúčastí zmenšila konkurence. Rusky byly velkými soupeřkami, takže to je pro nás určitá výhoda.“

Běloruska Irina Žuková letos skočila 475 centimetrů, ale v Budapešti nemohla závodit. „Přes 470 skáčou na domácích závodech dvě nebo tři Rusky. Mohly by bojovat o medaile. Sidorová už přestala skákat a očekává narození potomka,“ uvedla česká rekordmanka.

Coe má odlišný názor než Bach

Na prezidenta WA pochopitelně s nelibostí hledí ruská protistrana. „Už od zvolení v roce 2015 se pan Coe prezentuje protiruskou politikou,“ uvedl šéf Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňjakov. „Na jeho chování není nic nového. Jen mění témata, jimiž se snaží zakrýt rusofobii.“

Pozdňjakov mimochodem nedávno od prezidenta Ruské federace Vladimira Putina obdržel státní vyznamenání a zdůrazňuje, že šestašedesátiletý Coe nejprve diskriminoval Rusy kvůli dopingu a nyní si za záminku bere „speciální vojenskou operaci.“

Šéf MOV Thomas Bach a ruský prezident Vladimir Putin
Naštval Rusy i Západ. Olympijský šéf Bach pod palbou: Životy pro něj nejsou nic

Pro Rusy je Coe, který na OH 1980 v Moskvě získal zlatou medaili na patnáctistovce a na osmistovce doběhl druhý, trnem v oku také proto, že se staví proti snahám předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha, aby se navzdory válečnému běsnění vrátili do olympijské rodiny.

„V případě Ruska nejsem neutrální. Nemám křišťálovou kouli, ale není pravděpodobné, že by ruští atleti startovali na hrách v Paříži,“ prohlásil boss WA. „Náš sport nebude stát na špatné straně,“ konstatoval.