Rodák z Oregonu už v první sérii o centimetr vylepšil i vlastní absolutní maximum za závodu pod širým nebem. „Byl to naprosto fantastický úvod. Překvapilo mě to, ale já se vždycky snažím hodit dál,“ prohlásil Američan, jehož rekordní pokus se uskutečnil na speciální koulařské akci, každoročních Simplot Games v Holt Areně Idaho.

Už tam závodil v roce 2011 a dokonce tehdy vytvořil středoškolský národní halový rekord. Bylo to déjà vu, když nastoupil proti vysokoškolským vrhačům a před početným publikem. „Profesionální závody nemívají takovou atmosféru. Studenti ale mají pro sport ohromnou vášeň. Takový mítink jako v Pocatellu nemá nikde na světě obdoby,“ ocenil.

Nizozemská atletka Femke Bolová
Kratochvílová přišla po 41 letech o světový rekord. Češku překonala Bolová

Crouser pochází z rodiny atletických hvězd. Děda Larry byl oštěpařem, zatímco otec Mitch házel diskem. Strýček Dean byl univerzitním šampionem v hodu diskem a další strýc Brian dvojnásobným olympionikem v hodu oštěpem. Od chvíle, kdy na dědečkově dvorku poprvé vypustil kouli ze své pravačky, byl Ryan posedlý tím, jak by šlo předchozí hody technicky vylepšit. To ho stále motivuje.

Zkouší novou techniku

Hledá způsoby, jak se stát nejlepším koulařem a podle všeho se mu to daří. Dvojnásobný olympijský vítěz a mistr světa zkoušel v Pocatellu novou techniku, jejímž výsledkem má být dosažení větší rotační síly. Jenže rekordní pokus byl výsledkem ještě starého provedení otočky. Lze se jen ptát, kam koule doletí, až správně využije rotační sílu?

Koulař Tomáš Staněk vybojoval na ME bronzovou medaili.
Staněk se rozhodoval mezi koulí a oštěpem: Napadlo mě, jestli jsem volil dobře

Kromě Crousera překonali magickou hranici 23 metrů už jen dva koulaři - poprvé v roce 1988 Ulf Timmermann z tehdejší NDR (23,06) a o dva roky později Američan Randy Barnes (23,12). On sám to dokázal posedmé, poprvé výkonem 23,37 před dvěma roky v Eugene.

Simplot Games byly poslední akcí Crouserovy halové sezony. A co ho čeká, než se začne závodit pod širým nebem? V tom má dvoumetrový obr jasno. „Budu chodit na ryby.“