Byl to její životní úspěch. Polská oštěpařka Maria Andrejczyková vybojovala na olympiádě v Tokiu stříbrnou medaili. Sice se nepřiblížila svému úctyhodnému osobnímu rekordu 71,40 metru, ale i o necelých šest metrů kratší hod stačil na poklad z cenného kovu.

Jen krátce nato se ale rodačka z východopolského Suwalki rozhodla těžce nabitého jmění dobrovolně vzdát. Důvod? Andrejczyková se zapojila do sbírky, ve které jsou shromažďovány finance na operaci jejího vážně nemocného malého krajana.

Přílet medailových střelců Jiřího Liptáka a Davida Kosteleckého z olympiády v Tokiu.
Krpálek, Prskavec a další odměny pro hrdiny. Ve hře jsou i čestná občanství

„Nepotřebovala jsem moc času, abych se rozhodla. Je to první podobná sbírka, na které se podílím, a hned jsem věděla, že jsem se zachovala správně,“ uvedla na sociální síti pětadvacetiletá oštěpařka.

Překonala zranění i rakovinu

Osmiměsíční Miłoszek Małysa trpí vážnou poruchou srdeční činnosti a operace je drahá – je potřeba shromáždit asi 330 tisíc eur (asi 8,5 milionu korun). Potíž spočívá v tom, že nikde v Polsku ani v celé Evropě se podobná operace neprovádí, takže vybrané peníze mají umožnit zákrok na Stanfordově univerzitě v USA.

„Chci také pomoci,“ vzkázala Andrejczyková, která má sama bohaté zkušenosti se zdravotními problémy. Po olympiádě v Riu, kde jí bronzová Barbora Špotáková o pouhé dva centimetry odsunula na „bramborovou“ čtvrtou příčku, musela Polka na operaci ramene a přišla o celou následující sezonu.

Zleva stříbrný oštěpař Jakub Vadlejch z Česka, Níradž Čopra z Indie a Vítězslav Veselý z Česka na stupních vítězů.
Kdo přihodí víc? Indickému olympijskému vítězi Choprovi prší štědré odměny

A bylo hůř: v roce 2018 jí byla diagnostikována rakovina kostí. Naštěstí se na nemoc přišlo včas a Andrejczyková se úspěšně vyléčila.

Stříbrná medaile z Tokia se nakonec vydražila za 105 tisíc eur (přes 2,6 milionu korun), koupila ji polská síť supermarketů Żabka. Oštěpařka však o svou nejcennější trofej nepřijde: supermarket už potvrdil, že si medaili může ponechat ve svém držení.