Ján Volko ovládl závod na 60 metrů v čase 6,60 sekundy. Po těsném vítězství na šedesátimetrovém sprintu nad Turkem Barnesem a Nizozemcem van Goolem obíhal s vlajkou ovál Emirates Areny a Slováci si připomněli, že halového šampiona starého kontinentu oslavovali naposledy před dvanácti roky.

Johny Volko ovšem „nespadl z nebe“. Ač je mu teprve 22 let, už pár sezon patří mezi evropskou sprinterskou elitu. Ve dvaceti zaběhl stovku za 10,15 a před dvěma roky v Bělehradě slavil na šedesátce titul halového vicemistra Evropy.

Vyústění růstu 

Letošní zlato tak mohlo být logickým vyústěním růstu mladého Slováka. Ovšem nebýt toho, že do Glasgow přiletěl se zraněným levým stehnem. „Dorazil jsem s velkým otazníkem, jestli vůbec poběžím. Rozhodnutí nebylo úplně jednoduché. Necítil jsem se špatně, ale v trénincích to nebylo úplně ono,“ vykládal svěřenec trenérky Nadi Bendové.

Problém se násobil i tím, že všechna tři kola závodu na 60 metrů se konala během soboty. „Až po rozběhu bylo jasné, že to půjde. Při běhu jsem ale nic necítil. Nechci, aby to vyznělo přehnaně, ale pak už jsem věřil, že stehno vydrží i finálový běh,“ říkal pár minut po doběhu.

Vyprodaná Emirates Arena hnala k medaili domácího Richarda Kiltyho. Ten ale nakonec skončil čtvrtý. „Když jsem v předklonu probíhal cílem, tušil jsem, že to bude na stupně vítězů, ale nevěděl jsem, že jsem první,“ pokračoval atlet, který často startuje v Česku a v tuzemské extralize hostuje za AK Olomouc.

Vyrovnaný doběh

Vzhledem k vyrovnanému doběhu také hned neslavil. „Musel jsem několik okamžiků čekat, než se na tabuli objeví moje jméno. Teprve pak jsem pochopil, že jsem mistrem Evropy. Je to zázrak, ale asi mi to bude ještě nějaký čas trvat, než si to všechno uvědomím.“