Probojovat se do finále olympijského závodu se nepodaří jen tak někomu. Alex Quiňonéz na tuto metu dosáhl před devíti lety v Londýně. Mohl si tak zaběhnout po boku hvězdného Usaina Bolta, jenž dvousetmetrovou trať ovládl.

Svou slávu získal ale i Quiňonéz, který se díky účasti mezi nejlepšími, kde vybojoval sedmé místo, stal takřka doslova národním hrdinou.

Dočkal se ale nakonec i velké světové medaile. Před dvěma lety v Kataru těsně zaostal jen za dvojicí soupeřů a přivezl do vlasti bronz z mistrovství světa.

Moira Stewartová zaběhla v Římě půlmaraton v historicky nejlepším českém čase 1:10:16 hodiny.
Nejrychlejší půlmaraton. Stewartová se zaskvěla nejlepším českým časem historie

Kaňkou na jeho kariéře byla situace, k níž došlo před letošní olympiádou v Tokiu. Během jednoho roku totiž vynechal tři dopingové kontroly, za což dostal roční zákaz startu.

Tento víkend však z této jihoamerické země dorazila těžko uvěřitelná zpráva. Alex Quiňonéz byl údajně zabit v ekvádorském městě Guayaquil poté, co jej před místním obchodním centrem napadl zatím neznámý pachatel.

Jak uvedl ekvádorský deník El Universo, dvaatřicetiletý atlet nebyl jedinou obětí incidentu, zahynul při něm ještě další muž.

Quiňonéz je aktuálním držitelem národních rekordů na tratích 100, 200 i 400 metrů.

Na internetu už kolují slova lítosti nad atletovou smrtí. Upřímnou soustrast jeho rodině vyjádřil například populární ekvádorský cyklista a vítěz slavného Giro d´Italia z roku 2019 Richard Carapaz. 

Dominik Záleský
Jamajská výzva. Český rekordman na stovce se chce dostat do posádky čtyřbobu