Vypadalo to, že si pro první místo běží etiopský rodák Maru Teferi v barvách Izraele. V poslední fázi závodu na 42,195 kilometrů vedl s pohodlným náskokem pěti sekund. Jenže se nechal zaskočit Ringerovovým nástupem na posledních dvě stě metrech, který se kolem něj krátce před cílem prosmýkl. Rodák z Überlingenu tak prokázal skutečné srdce bojovníka.

„Na každém maratonu dochází k překvapení. Začínal jsem jako běžec na pět kilometrů, a proto jsem měl v závěru hodně sil. Teď jsem mistrem Evropy,“ usmíval se třiatřicetiletý vytrvalec, který běžel maraton teprve počtvrté v životě a dosáhl času 2:10:21.

Koulař Tomáš Staněk získal na ME bronzovou medaili.
Vytoužená odměna. Koulař Staněk vybojoval v Mnichově evropský bronz

Není však žádným nováčkem. V závodě na 5000 metrů získal bronz už při ME 2016 v Amsterdamu a na vytrvaleckých tratích má na kontě rychlé časy: 13:10,94 (5000), 27:36,52 (10 000) a 2:08:49 (maraton).

Izraelci věnovali zlato obětem masakru na OH 1972

Maru Teferi prohrál o dvě vteřiny a smutek mu částečně nahradil izraelský triumf v týmové soutěži. Družstvo své vítězství věnovalo památce 50. výročí tragických událostí, které se staly na olympijských hrách v Mnichově 5. září 1972.

Teroristická skupina Černé září tehdy ve čtyři hodiny ráno přelezla plot olympijské vesnici a vtrhla do budovy, kde byli ubytování sportovci Izraele. Dva hned zabili a devět dalších vzali jako rukojmí. Po celodenním vyjednávání odvezli teroristé rukojmí na leteckou základnu Fürstenfeldbruck ve třech vrtulnících.

Tereza Hrochová (číslo 410) při maratonu na mistrovství Evropy v Mnichově.
Rozzlobená Hrochová. Chtěla jsem se na to vykašlat, přiznala. Chyběl jí trenér

Bylo pro ně připraveno letadlo Lufthansy, kterým měli chtěli odletět do Káhiry. Vrtulníky přistály ve 22.25 a o několik minut později německá policie zahájila palbu ve snaze zachránit devět olympioniků. Akce však neměla šanci na úspěch. Všichni rukojmí byli zabiti. S nimi pět teroristů, tři byli zajati.

„Máme velkou radost z našeho týmového zlata a rádi bychom medaile věnovali všem rodinám tehdejších obětí. Posíláme vám svou lásku,“ vzkázal za celé družstvo Maru Teferi.