Dosavadní nejlepší výkon měla česká reprezentační štafeta z roku 2012 z ME v Helsinkách, kde kvarteto Daniel Němeček, Maslák, Josef Prorok a Jakub Holuša bylo o šest setin pomalejší. Dnešním časem se čtyřstovkaři přiblížili k účasti na olympijských hrách v Riu.

Bába absolvoval v kvalifikaci pět skoků, jeden na 219 cm byl neúspěšný. Obsadil šestou příčku a boj o medaili ho čeká v neděli od 17:00. "Moc v pohodě to nebylo, všechno jsem líznul," podotkl bronzový olympijský medailista z Atén 2004. "Nemám z kvalifikace úplně dobrý pocit, ale věřím, že zítra to bude lepší. Většinou to tak mívám. Když se kvalifikací protrápím, tak finále už je uvolněnější."

Obhajovat bude čtvrté místo z Curychu. "To hlavně ne," pousmál se, ale pak uznal, že s letošní formou by takovou pozici bral. "Moc sil mi to dneska nevzalo, akorát jsou pro mě kvalifikace vždycky nervy. Nemám to rád," řekl Bába, jehož letošním maximem je 226 cm. "Doufám, že zítra budu mít lepší den," dodal.

Finále dlouhé štafety bude tradičně posledním závodem šampionátu v 18:50. "Boj o medaili bude těžký, ale nám jde hlavně o čas, abychom měli šanci se do Ria podívat," řekl Maslák. "Jsem po včerejším finále docela unavený, ale chci běžet ještě jednou rychle," prohlásil čerstvý vicemistr Evropy.

Do Ria pojede 16 týmů, osm podle umístění na loňském štafetovém šampionátu World Relays a zbývajících osm na základě součtu dvou nejlepších časů sezony. Nominační období končí nedělním závodem.

"Takže bychom to rádi ve finále zopakovali," uvedli čeští čtyřstovkaři, kteří skončili v rozbězích třetí za Brity a Poláky. "Myslím, že jsme schopni běžet ještě rychleji," řekl Tesař. Podle dosavadních výsledků sezony je jasné, že pokud zopakují ve finále dnešní výkon, olympiáda by jim uniknout neměla.

V sedmiboji se Kateřina Cachová po hodu oštěpem posunula na deváté místo. Ve skoku do dálky, první disciplíně druhého dne, byla pátá po slušném výkonu 631 cm. V oštěpu předvedla standardní výkon 44,80 metru. Kdyby v pátek tolik nepokazila výšku, pohybovala by se kolem pátého místa.

Nevedlo se koulařům, Ladislav Prášil i Martin Stašek do boje o medaile neprošli. Lepší z dvojice Prášil obsadil v kvalifikaci čtrnácté místo výkonem 19,56 metru a na postupovou dvanáctku mu chybělo 16 centimetrů. Stašek byl poslední vrhem dlouhým 18,32 metru.