Nedávno se k návrhu vyjádřil i předseda Mezinárodní asociace atletických federací IAAF sir Sebastian Coe, který mimochodem během své kariéry vytvořil osm světových rekordů na středních tratích. „Je zřejmé, že v minulosti někteří sportovci dosáhli na rekordy s pomocí zakázaných látek, ale je také možné, že mezi nimi byli i takoví, kteří závodili bez dopingu," prohlásil.

Podle předsedy Českého atletického svazu Libora Varhaníka je nereálné, aby se v důsledku současné dopingové krize v atletice měnily světové rekordy. „Podobné názory jsou pokračováním trendu, který tady byl už na konci minulého století. Tehdejší předseda IAAF Primo Nebiolo byl vyzván, aby s novým miléniem nechal stávající rekordy zmrazit a začalo se nanovo. Tyto tendence se pod vlivem událostí posledních let opět oživují," říká funkcionář.

„Dovedu si představit, že by se určité rekordy zmrazily kvůli změně náčiní, materiálu a podmínkám, ale že by se na to mělo pohlížet kvůli k tomu, co se děje kolem dopingu, se mi moc nezdá," pokračuje. „I když se některé rekordy zdají dneska nepřekonatelné, tak se někdy v budoucnosti jejich hodnota nejspíš změní. Po olympiádě v Mexiku 1968 se také nevěřilo, že by mohl někdo překonat dálkařský veleskok Boba Beamona."

Také čtěte: Maslák trénuje v Ostravě. V únoru se vrátí na velký mezinárodní mítink

Dopuje se i dnes

Světových rekordů se v posledních letech nepřekonává moc, ale přece jen pořád padají. Třeba na olympiádě v Riu zaběhl světový rekord na 400 metrů Wayde van Niekerk. „Měl by o něj přijít?" ptá se Varhaník. A co nedávné rekordy Bolta, Rudishi, Lavillenieho nebo Eatona? „Opravdu nevím, jak najít kritérium?" Malé Česko má pět držitelů a asi si těžko představit, že by jejich jména byla z tabulek vymazána.

Mezi ně patří i oštěpařka Barbora Špotáková. „Je to hrozně těžké, ale moc se mi to nelíbí. Ti, kteří ve své době překonávali rekordy, museli být výjimeční. Kdyby se zrušily jejich výkony, vymazalo by se tím kus historie. Pro mě by bylo něco nepředstavitelného, kdyby přestal platit rekord Honzy Železného. Mrzelo by mě to kvůli borcům, kteří závodili před námi. A ono to celé ani nedává smysl. Dopuje se přece dál, a tak by byla blbost rušit staré rekordy," kroutí hlavou trojnásobná olympijská medailistka.

Podle Varhaníka by se v případě změny musela vyřešit otázka, kdo by o ní rozhodoval? „Kdo by určil, které rekordy necháme a které zrušíme? To si nedovedu představit. Co si představit dovedu, je nechat stávající rekordy zakonzervovat. Zůstaly by v platnosti navždy a zároveň by se řeklo, že z těch a těch důvodů otvíráme novou etapu," dodává.

Myslíte, že k tomu někdy dojde?

Čtěte také: Světový rekordman v desetiboji Eaton ukončil kariéru