Od předloňského listopadu jsou Rusové vyloučeni z mezinárodních atletických soutěží a největší zásluhu na tom má Julia Stěpanovová. Vyšetřovatelům vypověděla, jakým způsobem se v její rodné zemi nakládalo s dopingem. Kuriózní na tom je, že se k tomu odhodlala v době, kdy jí vypršel dvouletý trest za nesrovnalosti v biologickém pasu.

Čtěte také: Další potrestaný Rus za doping. Čtvrtkař Dyldin dostal čtyřletý zákaz

Úspěšná atletka odjela v roce 2014 s manželem, bývalým pracovníkem ruské antidopingové agentury RUSADA, do Německa. Vystoupili v pořadu televize ARD o dopingu a korupci v ruském sportu. To mělo za následek největší aféru v dějinách sportu. Vyšetřování Světové antidopingové agentury WADA odhalilo podvodný systém, který zajistil Rusům řadu nepoctivých olympijských vítězství a dalších titulů a medailí.

„Je to zrádce a jidáš," ohradil se ochránce všech ukřivděných Rusů Vladimir Putin.

Zákaz na OH v Riu

Stěpanovová byla loni jediným Rusem, který závodil na ME v Amsterodamu. Startovala za jednočlenný „neutrální tým" a vedlejší bylo, že rozběh kvůli zranění nedokončila. Pak se chtěla běžkyně, která má stále ruské občanství, ale žije na utajeném místě v USA, dostat i do Ria.

Požádala Mezinárodní olympijský výbor, aby jí povolil start. Jenže podle rozhodnutí nesměl z Ruska na hry nikdo, kdo měl problémy s dopingem. Verdikt ji hodně rozladil. MOV ji sice na OH pozval jako čestného hosta, to však odmítla.

Události pak nabraly jiný směr. Během olympiády prozradila, že se obává o život. Poté, co se jí někdo naboural do e-mailu a elektronického systému pro hlášení pohybu, se s rodinou přestěhovala na jiné neznámé místo. Na podzim získala od německé organizace Pomoc obětem dopingu „cenu za odvahu" a setkala se i se šéfem MOV Thomasem Bachem, který jí nabídl grant na pokračování tréninku.

Nepřehlédněte: Může Kratochvílová přijít o rekord? Asociace prověří některé výkony

Pochopení i nenávist

Třicátnice, jejíž osobní rekordy na 800 a 1500 metrů jsou 1:58,14 a 4:06,08, se snaží o návrat. V sobotu poprvé běžela halovou osmistovku a v Bostonu skončila poslední za 2:05,14. Mediálně však byl o běžkyni startující pod neutrální vlajkou větší zájem než o vítězku. „Atleti na mě mají rozdílné názory. Někteří schvalují, co jsem udělala, ale jsou tací, kteří mě nenávidí," uvedla Ruska.

Odpovídala i na dotaz, zda si dokáže představit, že by běhala za svou vlast? „Pokud byste se mě na to zeptali před rokem, odpověděla bych ano. Postoj Ruska k dopingu se ale moc nezměnil. Nechtějí mě zpátky. Ve Spojených státech necítím žádný tlak a nemusím se starat, jestli získám nějakou medaili. S trenérem zatím neočekáváme, že budu předvádět velké výkony. Jsem připravena na časy kolem 2:05."