„Vidět Monda skočit svěťák, byl pro mě obrovský zážitek. Byla jsem kousek od toho. On je takový šoumen. Jinak se chová jako normální kluk, i když ho blíž neznám,“ pravila o nejlepším atletovi světa za roky 2020 a 2022, úřadujícím olympijském vítězi, mistru světa a Evropy Armandu Duplantisovi.

Podle Amálie Švábíkové byl mítink v Clermond-Ferrand, který pořádá slavný francouzský tyčkař Renaud Lavillenie, jedním z nejlepších, na nichž závodila. „Organizace, diváci a atmosféra, to bylo něco neuvěřitelného. Měli to perfektně vymyšlené. Sektory byly těsně vedle sebe a při pokusech jsme se střídali holka s klukem,“ líčila.

Skočila vysoko, i když se prala s technikou

„Každému závodníkovi pouštěli jeho muziku, diváci roztleskávali všechny tyčkaře a z lidí byla cítit obrovská energie. Hala byla plná po střechu, něco fantastického. Tohle mám ráda, pomáhá mi to. Vyburcuje mě to, abych dokázala zdolat určitou výšku,“ usmívala se.

Tomáš Staněk.
Ve čtrnácti do Istanbulu. Nejžhavějším českým želízkem je koulař Staněk

Se svým výkonem je hodně spokojená. „Trochu jsem se prala s technikou, protože mi to na vyvýšeném a pružném rozběžišti obvykle moc nejde. Navzdory tomu se mi povedl kvalitní výkon. To hodnotím pozitivně,“ libovala si třiadvacetiletá atletka, kterou čeká v závěru týdne halové mistrovství Evropy v Istanbulu.

„Určitě jsem si před šampionátem zvedla sebevědomí. Jsem ráda, že se moje výkony pohybují nad hranicí 460 centimetrů,“ pokračovala závodnice USK Praha, která na nedávném mistrovství ČR v Ostravě skočila 472 a o centimetr vylepšila český rekord. „Ale každý závod je jiný. Uvidíme, jak se budu v Istanbulu cítit.“

Armand Duplantis opět překonal světový rekord:

Zdroj: Youtube

S novým trenérem pracují na detailech

„Třeba mi to sedne a skočím zase vysoko. Na šampionátech je vždycky důležité zvládnout kvalifikaci. Teprve pak se dá přemýšlet o něčem dalším. Očekávám vyrovnanou soutěž, ale může se stát cokoliv,“ přemítala Švábíková, kterou čeká start na třetím halovém vrcholu.

V letošní sezoně se jí pod vedením trenéra Štěpána Janáčka hodně daří. „Jsme spolu rok a spíš pracujeme na detailech. Předchozí trenér Pavel Beran mi dal veškeré základy, ze kterých těžím. Každý má trochu jiný pohled, ale zdá se, že si všechno sedlo a jdeme správným směrem,“ říká spokojeně studentka oboru kondiční trenér na FTVS UK.

Kristiina Mäki
Mäki zaběhla rekord. Na to, že jsem to právě dostala, jsem nadšená, smála se

Rodačka z Kadaně nepatří mezi sportovce, kteří mají nějaké rituály nebo by si brala do sektoru talisman. „Na tohle nespoléhám. Udržuju se ve správné psychické pohodě, ale spíš se večer před soutěží dívám na svá tyčkařská videa. Snažím se přehrávat si v hlavě techniku, analyzovat si skoky a těšit se na závod.“