V rekordní sérii pokračoval 20. dubna na mítinku Diamond League v Číně. Skočil 624 centimetrů, což byl už jeho osmý světový rekord v kariéře. Poprvé se zaskvěl v roce 2020 v Toruni, kde překonal výšku 617.

Jeho standardem je zlepšování o centimetr. Slávou není třeba plýtvat. Jeho předchozím zápisem bylo 623 při loňském finále Diamantové ligy v Oregonu. Mezi současnou tyčkařskou špičkou nemá rovnocenného soupeře. Prohraje málokdy.

Měl v sobě trochu ohně

Ovládl i nedávné halové mistrovství světa v Glasgow, ale fenomenálního syna švédské matky a amerického otce výhra za výkon 605 cm příliš neuspokojila. „Halová sezona nebyla taková, jakou bych si přál, takže jsem v Xiamenu měl v sobě trochu ohně,“ přiznal Duplantis po rekordu.

Světový rekord Armanda Duplantise:

Zdroj: Youtube

„Opravdu jsem chtěl ukázat, co umím. Podmínky byly dobré a z davu byla cítit ohromná energie. Tušil jsem, že je světový rekord na dosah. Jen si myslím, že mám ještě na lepší výkony. Určitě mohu nabídnout víc,“ říkal čtyřiadvacetiletý tyčkař ve městě Xiamen. „Pokud jsem schopný skočit světový rekord, pak je to jen třešnička na dortu.“

Litevský diskař Mykolas Alekna překonal nejstarší mužský atletický světový rekord
Bugár o diskařské dynastii Aleknů: Mykolas překonal otce i světový rekord

Na venkovní sezonu, jejímž vrcholy budou olympijské hry v Paříži a před nimi ještě mistrovství Evropy v Římě, se Duplantis nachystal opravdu skvěle. Experti spekulují, kolik centimetrů může ještě letos přidat.

„Vím, co musím udělat, abych se dostal na úroveň 630. Chci být dominantní, protože vím, že jsem toho schopen. Mým cílem je snažit se vyhrávat a dostat ze sebe maximum na každém mítinku,“ prohlásil chlapík s přezdívkou Mondo, který bude 28. května hlavní hvězdou Zlaté tretry v Ostravě.