Vyhlašování pamatuje z doby, kdy patřil k předním domácím tyčkařům. „Asi dvakrát jsem na slavnostním večeru ve druhé polovině devadesátých let byl, ale jestli jsem skončil v desítce, si už nevzpomínám,“ pátrá v paměti někdejší dvojnásobný český rekordman.

Vybrat nejlepšího atleta roku 2019 bylo docela složité. Rozhodovat by mohla jediná medaile z velkého šampionátu. Tou je bronz z halového ME v Glasgow Tomáše Staňka.

Koulař patřil společně s překážkářkou Zuzanou Hejnovou a oštěpaři Nikolou Ogrodníkovou a Jakubem Vadlejchem do okruhu šéftrenérových favoritů. Vyhodnotil si jejich závody a každý měl v něčem navrch.

„U Zuzky a Kuby to byla díky pátým příčkám nejlepší česká umístění v Dauhá, u Nikoly zase výborný osobák. V Tomášově případě pak cenný kov, i když desáté místo z Dauhá mě zklamalo. Nejlíp z toho vycházela Zuzana. Sbírala i pódiová umístění na mítincích Diamond League,“ vypočítává Netscher. A nebojí se odkrýt karty. „U mě těsně převážila medaile,“ přiznává.

Nechá se překvapit

A připustí, že se s každým názorem dá polemizovat. „Byl jsem jen jedním ze 141 hlasujících, takže se nechám překvapit, jak to dopadne. Nicméně, aby z mé strany bylo spravedlnosti učiněno zadost. V anketě o nejlepšího trenéra jsem hlasoval pro Danu Jandovou, která připravuje Zuzku.“

Netscher v září přebíral funkci od Tomáše Dvořáka, který zčásti vypracoval rozpočet i na olympijský rok. „Něco už mám přednastavené. V průběhu sezony do toho ale budu na základě svých manuálů zasahovat,“ vysvět-luje s dovětkem, že je s Dvořákem často v kontaktu.

Radí se s Dvořákem

„Hodně mi pomáhá. Moje pozice obnáší spoustu úřednické práce, kterou jsem ještě úplně nevstřebal. Naše spolupráce je nezbytností. Do konce roku funguje jako můj konzultant, spoustu věcí spolu probíráme,“ líčí.

Příští sezona bude mít dva vrcholy. Měsíc po OH v Tokiu se v Paříži sejdou zástupci mladší atletické generace na mistrovství Evropy.

„Nebudeme vytvářet dvě reprezentace. Priority si musí určit trenéři a jejich svěřenci. Někdo se určitě objeví na obou akcích,“ přemítá šéftrenér.

Podmínky a zázemí pro atlety v Paříži si měl tento týden možnost prohlédnout.

„Líbí se mi stadion Charléty s kapacitou necelých 20 000 diváků. Na jaře tam dojde ještě k mírným úpravám. Úkolem pozvaných zástupců evropských zemí bylo prohlédnout stav sektorů a vznést připomínky. Řešily se detaily, jako třeba hrubost kruhu a podobně,“ dodává Netscher.