Měsíce příprav vyvrcholí už tuto neděli 5. ročníkem Residomo Havířovské desítky. V centru města se na start postaví stovky běžců, aby podpořili handicapované sportovce, užili si atmosféru jedinečného městského závodu a po skončení podpořili i své běžecké kolegy ve snaze zaběhnout maraton pod 2 hodiny, a to za účasti Petra Vabrouška a Pavla Masláka!

Všechny věkové kategorie dostanou v průběhu neděle příležitost proběhnout si centrum města. Na programu bude Defendit dětský běh (v 8 hodin), memoriál Manfreda Kosela na 5 km (10.30), seniorský závod (11.30), Craft štafeta (12) a hlavní závod Residomo běh na 10 km, který odstartuje také ve 12 hodin.

„Věříme, že i letos bude na startu přes tisíc účastníků a zase tak ve velkém přispějeme handicapovaným sportovcům,” přál by si organizátor závodu Martin Kučera.

Účastníci závodu se mohou registrovat do závodu s předstihem a nemusí tak čekat až v den konání běhu přímo na místě. Ve čtvrtek a v pátek pro ně bude připraveno výdejní místo v Komunitním centru Lučina a v sobotu a neděli pak přímo na Náměstí republiky, kde je start závodu.

close Residomo Havířovská desítka se poběží popáté. info Zdroj: H10 zoom_in

Zájemci, kteří doposud s registrací váhali, si ji na stejných místech budou moci zakoupit. „Doporučuji ale s registrací nečekat do posledního dne. Jednak může být naplněna kapacita závodu, ale také se mohou tvořit velké řady a na zájemce se nemusí dostat. V neděli bude registrace na místě končit v 10 hodin, do dětského běhu ještě o půlhodinu dříve,” upozorňuje Kučera.

Atletické hvězdy v Havířově

Vodičem na čas těsně pod 50 minut bude v letošním hlavním závodě Petr Vabroušek, jeden z nejzdatnějších triatletů historie, který má velmi dobré jméno v maratonské komunitě.

„Každý ze závodníků, který má cíl zaběhnout si desítku pod padesát minut, se může pověsit právě za Petra, který je do cíle spolehlivě dovede. Petr se celý rok účastní závodů po celém světě jako závodník a většinou vyhrává. Mít ho tady v Havířově, navíc v roli vodiče, je unikátní příležitost, která se naskytne jen málokdy,” uvádí Kučera.

Díky němu se také do Havířova dostane i atletická lahůdka – takzvaná Havířovská desítka Playboy Atex Maraton. Půjde o pokus porazit výkon Eliuda Kipchogeho z předešlé soboty, který zaběhl maraton poprvé v historii lidstva pod dvě hodiny, konkrétně za 1:59:40 hod.

O rekord bude usilovat skupina sprinterů z celé republiky, kteří si mezi sebou vzdálenost rozdělí. Připraven je okruh dlouhý 1005 metrů a každý z běžců jej musí zvládnout za čas 2:50 min. Štafetu bude finišovat česká atletická hvězda původem z Havířova, Pavel Maslák.

„Na přítomnost Pavla Masláka se mohou běžci, ale i další příznivci a fanoušci těšit po celý den. Pavel se aktivně zapojí také do Defendit dětského běhu, který startuje v 10 hodin. Kdo chce, může si s ním pořídit fotku. Pavel bude běhat s dětmi a jistě tak přispěje k přátelské atmosféře dětského běhu,” dodává Kučera.

close Residomo Havířovská desítka se poběží popáté. info Zdroj: H10 zoom_in

Charitativní rozměr letos ve větším

Benefiční ráz Residomo Havířovské desítky ji provází už od prvního ročníku. Část startovného stejně jako předchozí roky poputuje na činnost Handicap sport Clubu Havířov, tedy handicapovaným sportovcům hrajících paralympijský sport boccia.

Tradicí se už stává také spolupráce s havířovskou Armádou Spásy, která hned po závodě zasytí běžce teplou polévkou. A letos nově mohou zájemci podpořit až sedm neziskových organizací darováním oblečení přes organizaci Moment.