„Je to obrovské překvapení,“ raduje svěřenec trenéra Jiřího Kmínka, který časem 46,26 zaostal čtyři setiny za osobním rekordem. „To je senzace, protože mi to zatím moc neběhalo, a také povzbuzení před venkovní sezonou. Ale hala je pořád doplněk k překážkám, abych se v zimě moc nenudil,“ usmívá se rodák z Nymburka.

Český koulař Tomáš Staněk.
Světová atletika v Ostravě: šok v kouli, hvězda z Řecka „jen“ první. Co Češi?

Spolu s výbornými časy Matěje Krska, Patrika Šorma a Pavla Masláka splnil v Ostravě kritéria pro start na březnovém mistrovství světa v Glasgow ve čtvrtkařské štafetě. „Myslím, že máme šanci na slušné umístění. Těším se. Mohli bychom zaskočit soupeře a poprat se o pěkný výsledek,“ přemítá o ambicích ostříleného českého kvarteta.

Do světového šampionátu Vít Müller už moc startů neplánuje. Raději bude šetřit achilovku. „Občas mě pobolívá, takže je pro mě smysluplnější nastoupit k menšímu počtu závodů. Vlastně mě čeká jen rychlostní test na dvoustovku při Pražském přeboru a pak už jen mistrovství republiky.“

Chce zaútočit na olympijský limit

Český halový vrchol se stejně „zlatý“ mítink Czech Indoor Gala uskuteční v Ostravě. Závodník Dukly Praha tam nečekaně kraloval, ale specialisté na 400 metrů asi nebudou chtít, aby jim podruhé vyfoukl první místo. „Dáme si opáčko, kluci potřebují trochu poškádlit,“ směje se.

Pro letní sezonu má z loňska splněný limit na červnové mistrovství Evropy v Římě. „Co se týká rankingu směrem k pařížské olympiádě, jsem v tuto chvíli na prvním nepostupovém místě. Ale počítá se do něj i pomalejší rozběh loňského mistrovství republiky, takže když na jaře svižně vyběhnu, měl bych v žebříčku poskočit,“ plánuje.

Patrik Šorm si mítinku na Kladno hází
Šorm a Hrubá byli třetí v Astaně, hvězdný Duplantis nepokořil šest metrů

„Vlastně bych se chtěl pokusit i o olympijský limit,“ nezastírá sedmadvacetiletý atlet. Od jeho osobního rekordu (48,96) mu k němu chybí 26 setin. To je první pohled docela kousek. „Ale musí se všechno sejít, aby to klaplo,“ uzavírá.