Zlepšila si ho o čtrnáct vteřin a stala se druhou nejrychlejší Evropankou. Vítězství slavila Rose Chelimová reprezentující Bahrajn. Jednatřicetiletá Eva Vrabcová doběhla do cíle na Tower Bringe se ztrátou pouhých dvou minut a 45 vteřin.

Jak se závod vyvíjel?
Rozdělila jsem si ho na dva půlmaratony. Po tom prvním jsem byla úplně v pohodě, i když mě trošku omezovalo jarní zranění nohy, takže jsem se musela hlídat, abych si ho neobnovila. To bych si neodpustila.

Na jaké pozici jste nejčastěji pohybovala?
Dlouho jsem běžela v čelní skupině. Nejčastěji asi kolem desátého místa, ale na dvacátém kilometru do toho favoritky šláply a na takové zrychlení jsem neměla. Potom se ale mezera od špičky nezvětšovala, takže dnešek beru jako další krok dopředu.

Tyčkař Jan Kudlička.
Tyčkařské Waterloo. Kudlička i Balner vypadli v kvalifikaci

Co závěr maratonu, jak jste na tom byla se silami?
Ve druhé části jsem měla obrovské štěstí a musím poděkovat Britce Charlotte Purdueové, která mně v úplně fantastickém tempu pomohla na posledních deseti kilometrech. Jí vděčím za supervýsledek.

Je to váš největší úspěch?
Je to osobák a čtrnácté místo je krásné. Pátá příčka na 30 km volně na zimní olympiádě v Soči je asi ještě o kousek kvalitnější, i když maraton a atletika jsou víc. Tohle je královna sportů, takže je to možná na stejné rovině. Atletiku jsem vždycky stavěla výš než lyžování, i když jsem si dlouho nemyslela, že jednou budu její součástí.

Jak jste v Londýně strávila poslední dny před startem?
Své okolí jsem trochu stresovala. Nikam jsem z hotelu raději moc nevylézala a tak největší dík patří manželovi, že to tady se mnou vydržel, protože to muselo být příšerný. Bylo to i kvůli určitým střevním problémům, takže si mnou opravdu užil. A nejen teď, myslím i víc dozadu.

Jaká bude oslava?
Myslím, že hodně mohutná. Mám slíbenou procházku po nočním Tower Bridge, těším se do bazénu a doufám, že dostanu konečně jahody do vany. (smála se)

Nový král. Mistrem světa na stovce je Justin Gatlin (vpravo), Usain Bolt si doběhl pro bronz.
Bolt se rozloučil se stovkou bronzem. Novým králem je „padouch“ Gatlin