OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU

Sportovec se proměnil v bafuňáře: momentálně Janků pracuje jako výkonný ředitel na úspěchu halového mistrovství Evropy v atletice, jež bude příští rok v březnu hostit pražská O2 arena. „Je to pro mě velká změna, jako funkcionář máte mnohem větší zodpovědnost. Na závodech jsem ji měl jen sám za sebe, teď ji mám za celý šampionát," vypráví vicemistr Evropy z roku 2006.

Minulý týden si udělal pracovní výlet do Curychu, kde se konal evropský šampionát pod otevřeným nebem. To je sice akce trvající dvakrát tak déle než halové mistrovství, ale… „Měl jsem poslední možnost nasát poznatky přímo z praxe," líčí. „Slovo výlet bych nepoužíval, jsem unavený nejvíc, co jsem za poslední dobu byl. Mám toho za sebou dost."

Chodil po stadionu, prošmejdil zákulisí, a když odjížděl, zjistil, že jeho zápisník je plný. „Chceme využít věci, které se nám v Curychu líbily, a současně se samozřejmě chceme vyvarovat kiksů."

Noční můry? Volná místa

Ale copak? Proslulá švýcarská dokonalost nebyla tak úplně dokonalá? „Pár závažných chyb se našlo. Třeba zpoždění disciplíny v televizi o 45 minut by v O2 areně byl fatální průšvih," říká Janků.

Když se procházel po aréně Letzigrund, potkával spoustu bezprizorních dobrovolníků, kteří neměli práci. „Údajně jich na mistrovství pracovalo 2100, což je zbytečně moc. Tohle hladké organizaci nepomáhá, vždyť obecně platí: čím víc lidí, tím těžší je ten kolos ukočírovat. V Praze budeme mít maximálně 400 dobrovolníků."

Nejen Švýcaři, i Janků má své noční můry. „Bylo by trapné, kdyby v O2 areně zůstala volná místa. Proto jsme ceny lístků nastavili tak, aby mohli přijít fanoušci z Česka i z ciziny. Na příjmu ze vstupenek si nechceme hojit rozpočet."

Aktuálně je vyprodané první patro haly plus zhruba 30 procent vstupenek do čtvrtého patra. „To je tak obrovské, že bude hodně těžké ho zaplnit. Ale snad se to podaří a Praha uvidí nádherný šampionát."

MARTIN MLS