Hlavní hvězda letošního ročníku je Armand „Mondo“ Duplantis, který se ve Vítkovicích představí potřetí. Po svém novém světovém rekordu a dvou závodech v Číně by si rád v úterý večer vyzkoušel výšku 6,25 metru, což je výkon o centimetr vyšší než jeho stávající světové maximum.

Atletům se nové reprezentační dresy zamlouvají
Čeští atleti budou v Římě a v Paříži závodit v dresech s oštěpařskými motivy

„V hale jsem dosáhl hlavního cíle, kterým bylo vítězství na mistrovství světa, ale mé závody byly trochu chaotické, ne všechno bylo na svém místě. Proto jsem hodně nažhavený a motivovaný do venkovní sezony. Je olympijská,“ říkal Švéd před ostravským startem na Zlaté tretře.

Před OH ho však čeká ještě mistrovství Evropy v Říme. „Beru jednu soutěž za druhou. Olympiádu mám vždy v povědomí, ale žiju v přítomném okamžiku. Je pro mě těžké myslet dál než na zítřek a v úterý chci skočit co nejvýš,“ uvedl.

Ind Čopra nebude startovat kvůli zranění

Největším českým želízkem je Jakub Vadlejch, který se pokusí o třetí triumf na prestižním mítinku. Na startu bude sice kvůli zranění chybět jeho věčný soupeř Níradž Čopra z Indie, ale střetne se s dvojnásobným mistrem světa Andersonem Petersem z Grenady a úřadujícím mistrem Evropy Julianem Weberem.

Ten před pár dny zvítězil na domácím mítinku v Dessau výkonem 88,37 metru. „Julian ukázal hned prvním závodem, že je v životní formě, ale mě se úvodní ostrý start také povedl, takže věřím, že můžeme oba hodit daleko,“ předpokládá kvalitní souboj třiatřicetiletý oštěpař z Prahy, který má na kontě delší výkon o pouhý centimetr.

V ženské soutěži se světová šampionka Haruka Kitaguchiová z Japonska utká s dvojnásobnou mistryní světa do 20 let Adrianou Vilagosovou ze Srbska a domácí Nikolou Ogrodníkovou. Diváci se mohou těšit i na olympijské vítěze ve sprintu.

Ilustrační snímek
Neférová výhoda? Dívka s chlapskou postavou deklasovala soupeřky, čelí kritice

Ital Marcell Jacobs a Kanaďan Andre De Grasse, zlatí z OH na 100 m a 200 m, se střetnou na kratší vzdálenosti. Pak se De Grasse přesune na delší trať. Olympijský vítěz na 400 m Steven Gardiner z Baham se zase střetne s halovým mistrem světa na této distanci Belgičanem Alexandrem Doomem.