Už sedm předcházejících generací vozu Volkswagen Golf se jednoznačně zapsalo do automobilové historie. Je to totiž model, který vlastně založil třídu rodinných hatchbacků a řadu desetiletí ovládal statistiky nejprodávanějších osobních aut v Evropě. 

Dlouho se o něm dalo říkat, že je velmi konzervativní. To se teď změnilo. Zvenčí má stále stejné proporce, zachován zůstal i typický tvar posledního sloupku karosérie, ovšem v interiéru proběhla digitální revoluce.

Pryč je drtivá většina klasických ovladačů a tlačítek. Zmizel dokonce i desetiletí používaný otočný spínač světel. Místo něho je tu dotyková destička.

Letos přichází čas na facelift druhé generace
Druhou generaci Volkswagenu Tiguan čeká facelift. Je to nejžádanější SUV Evropy

Pro mnoho funkcí musíte využívat centrální dotykový displej, který v jedné rovině navazuje na digitální přístrojový štít. Pokud třeba chcete deaktivovat systém, který I pomocí zásahů do řízení udržet auto ve stanoveném jízdním pruhu, musíte zmačknout tlačítko “assist” na dalším malém dotykovém panelu a následně tahem prstu systém vypnout. Leccos se teoreticky dá ovládat i hlasem, ale občas vám i po oslovení Hej Volkswagene, počítačová inteligence moc nerozumí.

Pod jeho spodním okrajem je další ovládací lištaZdroj: Radek Pecák

Pro nastavování teploty klimatizace zesilování nebo ztlumení zvuku audiosoustavy lze pak použít speciální dotykovou lištu. Dá se na ni prstem klepat, případně tahem upravit větší rozdíl. Na rozdíl od obdobného prvku v nové octavii má tedy více funkcí a ještě vám grafika napovídá, co dělat.

Líbilo se mi, že Volkswagen zachoval léta používaný způsob ovládání palubního počítače a nulování starých údaj. Je logický a funkční. Inovace, po které sáhli v Mladé Boleslavi při vývoji nové Octavie, je podle mého nepříliš povedená.

Prostor v kabině je špičkový

Zatímco řidič si na novinky bude muset chvilku zvykat, pro jeho spolucestující se vlastně nic nezměnilo. Ten přední bude určitě spokojen s pohodlím v nové ergonomické sedačce, která má atest od profesního sdružení ortopedů, ti zadní si můžou pochvalovat dostatek prostoru. Za řidiče s výškou 186 centimetrů si s pěticentimetrovými rezervami před koleny i nad hlavami sednou stejně velcí pasažeři.

Kufr není obří, ale pro běžné potřeby tří až čtyřčlenné rodiny postačí. Pro ty, kteří potřebují větší objem, tu zanedlouho bude karosářská verze kombi.

Měření emisí v certifikované zkušebně
Volkswagen v Německu přece jen odškodní postižené kauzou Dieselgate

Testovaný vůz poháněl zážehový přeplňovaný agregát 1,5 spojený s automatickou převodovkou DSG. Jeho přesné označení zní eTSI, což signalizuje, že kvůli úspoře paliva jednak umí odpojovat dva ze svých čtyř válců, ale navíc mu v určitých situacích pomáhá startér-generátor. Ten jednak při zpomalování dobíjí pod sedačkou spolujezdce umístěnou speciální 48Voltovou baterii (klasická 12Voltová je opět klasicky pod přední kapotou) a při zrychlování naopak při zrychlování pár koníky pomáhá spalovacímu agregátu.

Pokud nespěcháte, tak určitě oceníte, že vůz “přemýšlí”. Poradí vám, abyste s dostatečným předstihem ke značce signalizující začátek obce sejmuli nohu z plynového pedálu. Pokud poslechnete, tak pěkně plynule zpomalí na žádoucí padesátku. Vy přitom vůbec nemusíte šlapat na brzdu. Motor se také třeba v mírném klesání samočinně vypne a vůz takzvaně plachtí. Připojení po šlápnutí na plyn je prakticky neznatelné. Dvouspojková převodovka zřejmě dostala vylepšený software. Teď řadí bez zmatkování a hlaďounce.

I díky ní je spotřeba opravdu nízká. Při plynulé jízdě ve středně členitém terénu jsem zaznamenal na palubním počítači údaj 4,5 litru. Na dálnici a ve městě pak nový Golf “žere” šest litrů.

Logo také
Co je nového v novém Golfu? První dojmy z vozu, který jsme zkoumali při premiéře

Skvělý je podvozek. Jednak do interiéru neproniká vůbec žádný hluk od odvalujících se kol (na našem voze měly velikost sedmnáct palců) a jednak bezvadně tlumí nerovnosti. I na hodně rozbitých okreskách se po přejetí výtluku v zatáčce neodchýlí od stopy zvolené řidičem, což zvyšuje příjemný pocit z ovládání. To podtrhuje přesné řízení a brzdy, které jsou citlivé na intenzitu sešlápnutí příslušného pedálu.

Precizně odhlučněn je také motor a rovněž aerodynamický hluk při rychlostech, které jsou v Česku povolené, byl naprosto minimální. Určitě k tomu napomohlo také upravení karosérie kvůli zmenšení aerodynamického odporu.


Plusy:

tichý a úsporný motor

dobře řadící převodovka

vynikající podvozek


Mínusy:

horší kvalita některých plastů v kabině

nutnost zvykat si na nové ovládání funkcí

vyšší nákladová hrana kufru

Technická data:


Karosérie: pětimístný pětidveřový hatchback

Motory/Spotřeba: Zážehový přeplňovaný tříválec 1,0 /110 koní- 4,6 litru, zážehový přeplňovaný čtyřválec 1,5 /130-150 koní – 4,6-4,9 litru, vznětový přeplňovaný čtyřválec 2,0/115 - 150 koní –3,4-3,7 litru

Převodovky: šestistupňová manuální, sedmistupňová automatická

Vnější rozměry: 4284x 1789x1441 mm

rozvor: 2619 mm

Zavazadlový prostor: 380/1237 l

max. rychlost 202-224km/hod

Zrychlení 8,5-10,2 s

Ceny: od 479 900 Kč