Autorem vozu s dvěma koly vpředu a jedním vzadu byl americký architekt Buckminster Fuller. "Nešlo o technicky dokonalý vůz s novinkami v kvalitě ovládání či špičkovými jízdními vlastnostmi - výsledkem architektovy práce byl aerodynamický vůz s naprosto čistými liniemi," uvedl mluvčí firmy Ecorra Jaroslav Baďura.

Vzácný Dymaxion z roku 1933.

Dymaxion byl celkově unikátním vozem. Jeho tvar se například testoval ve větrném tunelu, aby byl co nejvíce aerodynamický. I proto údajně dosahoval s benzinovým osmiválcem od Fordu spotřeby jen 7,8 l/100 km. Do kabiny přes šest metrů dlouhého vozu se vešlo 11 pasažérů a maximální rychlost měla dosahovat rychlosti 190 km/h. Zdokumentována je však rychlost jen 140 km/h. Řízení pak bylo spojeno se zadním kolem.

Do sériové výroby se vůz nedostal. Během světové výstavy v Chicagu roku 1933 totiž při havárii prototypu zahynul řidič a investor z podniku raději vycouval.

Kopřivničtí renovátoři jsou zhruba v půlce projektu. Z USA dostali rám vozidla s motorem a dalším příslušenstvím, dřevěnou konstrukci vytvořil Mirko Hrazdíra z Lelekovic u Brna, který s Ecorrou spolupracoval už dříve. "Byla to nádherná práce, musel jsem využít řadu vlastních řešení na neobvyklý tvar konstrukce, která má nahoře jakési žebroví," řekl Hrazdíra.

Vzácný Dymaxion z roku 1933.

Rám vozidla i dřevěná konstrukce jsou už pohromadě. Pracovníci Ecorry nyní vyrobí plechovou karosérii, vůz celkově sladí a zprovozní ho. "Naštěstí máme u tohoto projektu k dispozici kvalitní dokumentaci, takže vyrábíme skutečně naprosto přesnou kopii originálu," uvedl majitel Ecorry Vítězslav Hinner.

Pro nashvillské muzeum, které shromažďuje vozidla s neobvyklými konstrukcemi, kuriozity a jinak zajímavá auta, už kopřivničtí renovátoři připravovali sněžné sáně Tatra a vozidla Helica poháněná vrtulí.