Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Astra OPC a Mégane R.S. jsou auta pro rošťáky. Které vybrat?

Praha /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Renault Mégane R.S. a Opel Astra OPC bezpochyby patří mezi nejlepší současné rychlé hatchbacky. A i když každý z nich jde za úspěchem svou vlastní cestou, dají se v lecčems srovnávat.

23.7.2013
SDÍLEJ:

Srovnání Opelu Astra OPC a Renaultu Mégane R.S.Foto: Denis Ferdus

Opel Astra OPC poměrně nedávno prošel redakčním testem  - a odnesl si výborné vysvědčení. Článek si samozřejmě můžete připomenout, najdete ho tady.

Jak si ale Astra vedla v přímém srovnání s jedním z nejnebezpečnějších konkurentů, s Renaultem Mégane R.S.?

1. kolo: Design

Design je dost subjektivní záležitost, tudíž je velmi složité posoudit jasného vítěze. Začněme ale s Opelem Astra OPC. Pokud se na vůz podíváte zepředu, tak v mých očích prakticky nemá čím zaujmout. Že se jedná o sportovní model, byste poznali jen stěží. Z boku už je to patrnější a že nejde o Astru s motorem 1.7 CDTi naznačují devatenáctipalcová kola a výrazný zadní spojler. Zezadu je to vše zcela jasné – dvě koncovky výfuku a nápis OPC dávají znát, že tohle bude ta část auta, kterou ostatní účastníci provozu uvidí asi nejčastěji.

Renault Mégane R.S. na to jde jinou cestou. Ponechává si sice hodně podobnou vizáž s „běžným" Méganem, ale přidává něco navíc. V předním nárazníku je zakomponována červená linka inspirovaná Formulí 1 a ta přechází ve výrazné LED pásy. Nemůže chybět ani logo R.S.. Boční části dominuje další červená linka na vystouplém prahu, který plynule přechází v rozšířené zadní blatníky. Černá devatenáctipalcová kola s červeným páskem vypadají skvěle a červené brzdové třmeny Brembo celek jenom dolaďují. Zádi dominuje centrálně umístěný výfuk a jen decentní střešní spojler.

Srovnání Opelu Astra OPC a Renaultu Mégane R.S.

Už podle počtu popisovaných prvků je evidentní, že mě víc zaujala Renault Mégane R.S.. Opel Astra OPC vypadá až přespříliš unifikovaně a nebýt zadního křídla a dvojice výfuků, tak bych jen těžko hádal, že se pod kapotou skrývá 280 koní. Otázkou je, jestli je to úplně špatně. Osobně bych ale čekal něco víc.

Renault Mégane R.S. vs. Opel Astra OPC 1:0

2. kolo: Interiér

Interiér Renaultu Mégane R.S. působí poněkud spartánsky. Moc velkou práci si s ním designéři opravdu nedali. Navíc šedivý podklad otáčkoměru verze Cup vypadá extrémně nudně a daleko lepší je žlutý, který je ve verzi se základním podvozkem. Nebýt sedaček (o těch později), sportovního volantu, žlutého obšití a kapličky Renault Sport, tak bych si netroufal říct, že je Mégan R.S. sportovním vozem. Mimochodem systém v kapličce vyniká mnoha funkcemi – od stopek, měření přetížení až po možnost nastavit si odezvu pedálu plynu.

Opel Astra OPC má zase kouzelné tlačítko „OPC" po jehož stisku budíky zrudnou. Celý interiér působí oproti Méganu R.S. hodnotnějším a trochu kvalitnějším dojmem. Co ale rozhodně nepatří do ostrého hot hatche, tak to je změť tlačítek na středové konzole. Nikdy jsem si nepamatoval, kde co je, a celkově to na mě působilo velmi rušivým dojmem. Uvnitř vozu nechybí ani emblémy OPC, abyste věděli s jakým vozem máte tu čest.

Z hlediska designu se mi více zamlouval interiér Opelu Astra OPC. Vytknul bych mu ale zbytečně moc tlačítek na středovém tunelu a chtělo by to nějaký nápad, který by kokpit oživil. Renault Mégane R.S. jde vlastní cestou a tomu podřizuje i interiér, který ale neodpovídá ceně.

Renault Mégane R.S. vs. Opel Astra OPC 1:1

3. kolo: Sedačky a pozice za volantem

Co by to bylo za hot hatch bez pořádných sedaček? V Opel Performance Centru jsou si toho evidentně vědomi a snažili se nabídnout maximum. Přední sedadla jsou velká a masivní, ale postrádají tužší boční vedení a nejsou tolik pohodlná. Pozice za volantem je samozřejmě v pořádku, jenom věnec volantu by mohl být trochu tlustší.

Testovaný Renault Mégane R.S. byl ve verzi Cup, což kromě samosvorného diferenciálu a sportovnějšího podvozku znamená fantastická sedadla Recaro. Z nich jsem měl mírné obavy. Ty ale po prvních kilometrech úplně zmizely. Ač nevypadají, tak jsou pohodlná a přímo ukázkově drží tělo. I kdyby to byla jediná věc, za kterou si máte připlatit, tak to udělejte. Pozice za volantem je přímo ukázková a volant padne skvěle do ruky. Jenom obšití na řadící páce trochu škrábe do ruky. Žluté pásy působí trochu infantilně, ale i tak se mi líbí.

Renault Mégane R.S. vs. Opel Astra OPC 2:1

4. kolo: Přepravní schopnosti

I toto porovnání je velmi důležité při výběru vozu. Opel Astra OPC má trochu větší zavazadlový prostor o objemu 380 litrů, Mégane R.S. kontruje 344 litry. Přepravní prostor pro zavazadla je tedy u obou vozů dostatečný.

Srovnání Opelu Astra OPC a Renaultu Mégane R.S.

V tomto kole rozhodne tedy prostor na zadních sedadlech. Pokud už tam nějakého odvážlivce posadíte, bude se krapet lépe cítit v Méganu. Ve všech důležitých oblastech bylo zkrátka v Méganu R.S. více místa. Svůj podíl na tom zcela jistě měla i tenčí Recara nebo skutečnost, že u Astry se střecha svažuje poněkud výrazněji.

Renault Mégane R.S. vs. Opel Astra OPC 3:1

5. kolo: Dynamika

Pod kapotou obou vozů se nacházely přeplňované čtyřválce o shodném objemu 1 998 ccm. Renault Sport vyladil motor na výkon 195 kW (265 koní) a točivý moment na 360 N.m. V OPC museli Francouze samozřejmě překonat a proto Astra produkuje výkon 206 kW (280 koní) a točivý moment 400 N.m. Oba motory zcela běžně jezdí na Natural 95, takže odpadá nutnost tankovat dražší 98-ku.

Papírové údaje jsou také velmi podobné: Zrychlení z nuly na sto je v obou případech otázkou pouhých šesti vteřin, maximální rychlost činí 250 km/h v případě Astry OPC a 254 km/h, pokud jde o Mégane R.S.. Kde se už vozy začínají lišit, tak to je na váze. Opel Astra OPC je skoro o 200 kg těžší a to už vám ani 15 koní navrch nepomůže.

Proto jsem byl moc zvědavý na to, jak dopadne sprint. Renault Mégane R.S. pokaždé již od prvních metrů vedl a se zvyšující se rychlostí začal ujíždět. Opelu Astra OPC pak nepomohla ani výměna řidičů, výsledek byl stejný. Mírně navrch měla Astra OPC v pružném zrychlení, kdy využila své Newtonmetry a lehce poodjela Méganu R.S..

Renault Mégane R.S. vs. Opel Astra OPC 4:1

6. kolo: Zvukový projev

Zvukový doprovod je důležitou součástí každého sportovního automobilu. Umocňuje rychlost, ale také pocit z jízdy. U Opelu Astra OPC není nijak výrazný a ve vyšších otáčkách je slyšet skoro jen turbo. Renault Mégane R.S. hraje jinou písničku. Po stisknutí tlačítka, které aktivuje sportovní mód, se z útrob dere řev doprovázený zatraceně sexy praskáním výfuku. Pro nevěřící Tomáše mám krátké video, které to celé dokumentuje:


Renault Mégane R.S. vs. Opel Astra OPC 5:1

7. kolo: Podvozek

Oba vozy byly vybaveny mechanickým samosvorným diferenciálem, nejde tedy o žádné elektronické náhražky. U Mégane R.S. navíc konstruktéři Renault Sportu použili těhlice PerfoHub, které potlačují tahání za volant při prudké akceleraci. Častý neduh výkonných předokolek se samosvorem tu byl úspěšně potlačen a nemusíte se prát s volantem. U Opelu Astra OPC se to úplně nepodařilo, ale stále to není takový extrém jako v případě Fordu Focus RS.

Astra OPC je vybavena podvozkem FlexRide, který umožňuje měnit prvky vozu a charakteristiku tlumičů nevyjímaje. Jsou zde tři módy – Standard, Sport a OPC. Rozdíl poznáte prakticky jen v nastavení plynu a řízení. Tlumiče nějaký větší šok nezažijí. Astra OPC má vzadu nápravu s vlečenými rameny propojenými torzní příčkou a doplněnou o Wattův přímovod, jehož dvě kratší ramena jsou uprostřed vozu propojena krátkým otočným ramenem.

Srovnání Opelu Astra OPC a Renaultu Mégane R.S.

Renault Mégane R.S. žádné nastavování tuhosti tlumičů nenabízí. Cupový podvozek je dost tvrdý a rozhodně není pro každého. Ve městě z vás sice vytřese duši, ale mimo ně vás odmění jistotou. Ani dálniční přesun není žádný porod. S vozem se dá jezdit denně, jenom to chce obětovat trochu toho komfortu. Zadní náprava tu také není na okrasu, pracuje velmi aktivně při přenosu hmotnosti a pomáhá vozu do zatáčky, což má za následek přetáčivou charakteristiku.

Renault Mégane R.S. vs. Opel Astra OPC 6:1

8. kolo: Spotřeba

U spotřeby je to remíza. Renault Mégane R.S. v průměru jezdil za 10,5 litrů na sto, podobný údaj nám napsal i palubní počítač Opelu Astra OPC. Dálniční jízda s dodržováním předpisů si u Méganu vyžádala 8,1 litrů, u Astry OPC rovných osm litrů. Pokud vozům šlapete na krk, tak se rozhodně nezdráhají baštit více jak 16 litrů. Při extrémní jízdě jsme se s oběma vozy dostali na hodnoty kolem 19 litrů Naturalu. Za zvuk tedy jasný bod pro Mégane R.S.

Renault Mégane R.S. vs. Opel Astra OPC 7:2

9. kolo: Pocit z jízdy

Zřejmě nejdůležitější část. U hot hatche se dá prominout změť tlačítek, spartánská výbava nebo nevýrazný zvukový projev, ale to jak se cítíte za volantem pří jízdě na limitu nebo i za limitem, je nejdůležitějším faktorem celého segmentu.

Oba vozy se velmi změní při přepnutí do sportovního módu. U Renaultu Mégane R.S. se zlepší odezva na pedál plynu takřka tisícinásobně a vůbec bych netipoval, že je pod kapotou turbomotor. Astra OPC ve stínu Méganu působí poněkud vlažněji, ale ani tak se nejedná o vyloženě špatný výsledek.

Přesto, že oba vozy používají brzdové ústrojí Brembo, tak to u Méganu R.S. na mně působilo daleko jistějším dojmem. Svůj podíl na tom měla zcela jistě i vyšší hmotnost Astry OPC. Brzdy u Méganu R.S. se dají lépe dávkovat a člověk jim více důvěřuje.

Pokud jde o zábavu za volantem, tak to bude opět to samé. Renault Mégane R.S. je podle mě v tomto ohledu lepší vozem. Sladění převodovky, řízení, brzd a podvozku je tu takřka dokonalé. S vozem se dá jet čistá stopa neuvěřitelně rychle a většina automobilové produkce vám v serpetinách rozhodně nebude stačit. Ale pokud jde o zábavu, tak i tu umí Mégane R.S. nabídnout. Stačí v zatáčce přenést hmotnost ubráním plynu nebo ťuknutím do brzdy a z vozu je přetáčivá bestie. Někoho to může ze začátku vylekat, ale pokud tomu přijdete na chuť, tak vás to bude neuvěřitelně bavit.

Srovnání Opelu Astra OPC a Renaultu Mégane R.S.

Do Opelu Astra OPC si nesmíte přesednout z Méganu R.S., jinak je všechno špatně. Plyn je najednou tak nějak línější, brzdy nejsou tak precizní, řízení tolik nefunguje a řazení není nic moc. Pak už jenom letíte podobnou rychlostí, jako jste před chvílí jeli s Méganem R.S. a říkáte si, že je něco špatně. Předtím lehká a svižná Astra OPC zničehonic působí těžkopádně a rozhodně si s ní nemůžete dovolit, co s tím „magorem" z Francie. Nechci říct, že je Opel Astra OPC špatné auto, ale v přímém srovnání s Méganem R.S., co se týče jízdní zábavy a také celkové rychlosti, přece jen ztrácí.

Renault Mégane R.S. vs. Opel Astra OPC 8:2

10. kolo: Cena

V tomto kole to je velmi rychlé K.O. pro Renault Mégane R.S.. Opel Astra OPC je nyní nabízena za akční cenu 633 900 Kč, což oproti Francouzovi za 760 900 Kč je opravdu citelný rozdíl.

Renault Mégane R.S. vs. Opel Astra OPC 8:3

Resumé

Výsledek 8:3 ve prospěch Renaultu Mégane R.S. vypadá celkem hrozivě. Ne nadarmo je tento vůz považován za krále hot hatchů a proti Astře OPC svou pozici jenom stvrdil. Opel v tomto srovnáni "doplatil" na svou civilnost a v porovnání s Méganem také na citelně horší zábavu za volantem. Pokud ale sháníte univerzálnější auto, nehledáte vůz na občasné okruhové ježdění a hledíte také na cenu vozu, tak je Opel Astra OPC volbou pro vás. V každém jiném případě hlasuji pro Renault Mégane R.S..

Renault Mégane R.S. Opel Astra OPC
motor zážehový čtyřválec, přeplňovaný zážehový čtyřválec, přeplňovaný
objem 1998 ccm 1998 ccm
max. výkon 195 kW (265k) 206 kW (280 k)
max. točivý moment 360 N.m 400 N.m
max. rychlost 254 km/h 250 km/h
0-100 km/h 6,0 s 6,0 s
spotřeba 8,2 l/100 km 8,1 l/100 km
cena 760 900 Kč 633 900 Kč

DENIS FERDUS
(www.automotonews.cz)

Autor: Redakce

23.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Vyberte si svůj vůz

Hyundai i20
Škoda Fabia
Toyota Avensis

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Perknerová.
35 9

Komentář Kateřiny Perknerové: Chraňte si hrdla i majetek, parlament zasedá

Ilustrační foto
21 10

Pojišťovny utahují šrouby: chtějí šetřit na lécích pro těžce nemocné

Praděd pokryl sníh a pomníky hrdinů svíčky: prohlédněte si nejlepší videa

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 16. a 17. listopadu 2017.

Mugabe odmítá odstoupit, lidé vyrazí do ulic podpořit armádní převrat

Mezinárodní pozorovatelé situace v Zimbabwe předpokládají, že její obyvatelé vyrazí v sobotu ve velkém počtu do ulic, aby podpořili nekrvavý vojenský převrat, k němuž v tomto týdnu došlo, a současně vyzvali zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho, aby konečně odstoupil.

Americký stíhač nakreslil na oblohu obří penis, armáda se ale nesměje

/VIDEO/ Ještě větší klukovinu, než jaké předváděl Tom Cruise ve filmu Top Gun, provedl ve čtvrtek stíhač amerického námořního letectva. S bojovou stíhačkou F-18 za desítky milionů dolarů totiž "vymaloval" na oblohu obří penis z kondenzační stopy. Námořnictvo se za jeho kousek omluvilo.

Škoda bude vyrábět elektromobily v Mladé Boleslavi. Začne v roce 2020

Česká automobilka Škoda Auto bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již od roku 2019 bude firma vyrábět i elektrické komponenty pro plug-in-hybridy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT