Pátá generace A6 přijíždí s řadou designových novinek. I když zřetelně navazuje na předchůdce, jak je to u Audi obvyklé, druhý pohled odhalí spoustu odlišností a nových nápadů. Přídi pochopitelně dominuje široká, nízko umístěná maska chladiče, vzadu zase zaujme chromovaná lišta, která spojuje zadní světlomety. Výrazným prvkem mohou být také chromované rámečky v zadním nárazníku, které připomínají koncovky výfuku. Těmi ale nejsou, jde jen o designový prvek.

Nový Avant také podlehl módnímu trendu kombíků s výrazně skloněným zadním oknem a nápadně klesající linií střechy. I díky tomu vypadá vůz elegantně a snad i sportovně. Naživo každopádně A6 Avant působí opravdu dobře - je přitom nejen „jednoduše" hezké, ale dává najevo i svou velikost a praktičnost. Zvlášť pohled na dlouhý zadní převis karoserie naznačuje, že v „batohu" uveze leccos.

Co kufr?

Vůz na délku měří 4,94 metru, široký je 1,89 metru a vysoký 1,47 metru. Rozvor dosahuje 2924 mm. Rozměry jsou tedy podobné jako u předchůdce (s délkou 4943 mm, šířkou 1874 mm, výškou 1461 mm a rozvorem 2912 mm).

Audi A6.
Nové Audi A6 vzhledem nepřekvapí. Je ale mnohem chytřejší

Jestliže se bavíme o kombíku, musí samozřejmě přijít na přetřes kufr. Je zajímavé, že jeho objem se mezigeneračně nezměnil, i tak je ale docela působivý. Základní objem činí 565 litrů a po sklopení zadních sedadel je k dispozici 1680 litrů. Opěradla se přitom dají složit přímo ze zavazadelníku, stačí zatáhnout za páčku. Nevznikne pak vyloženě rovná plocha, ale na druhou stranu ani schod mezi dnem a opěradly.

Standardem je elektrické otevírání pátých dveří i rolety zavazadlového prostoru.

Kufr potěší docela nízkou nakladácí hranou, velkorysým přístupem i pravidelným tvarem s dlouhou a širokou podlahou. Sériově je vybaven kolejnicovým systémem, který umožňuje individuálně umístit čtyři variabilní upevňovací prvky pro bezpečné zajištění předmětů. A6 Avant navíc disponuje upínacím popruhem, sítí a dvěma háčky. Kufr je prostě opravdu vyřešen šikovně a prakticky.

Zadní lavici pak tvoří tři díly: po stranách najdeme plnohodnotná sedadla, uprostřed je užší a spíš nouzové místo. Zadní místa jsou tedy dělená v poměru 40:20:40. Kufr i sedadla si samozřejmě můžete prohlédnout v galerii, případně v tomto detailním videu.

Zdroj: Audi

Interiér je prostorný a moderní

Chytře a velkoryse je vymyšlený také interiér. Vzadu najdou pohodlí dva cestující, i vyšších postav - je tu dost místa pro nohy i nad hlavou. Líbil se mi také jeden docela vtipný a užitečný detail: spony bezpečnostních pásů na zadních sedadlech v sobě mají integrovaný proužek osvětlení, což jistě usnadní a zrychlí zapnutí pásu za tmy. Spony jsou totiž z velké části schované v sedáku a díky osvětlení nemusíte jít jen po hmatu. A určitě se hodí i několik háčků, třeba na bundu či sako.

Ale posuňme se zase dopředu, po kufru a zadních sedačkách konečně zavítejme za volant.

Audi A8.
TEST: Posel z budoucnosti. Audi A8 přiváží technologie zítřka. A parádní komfort

Už na první pohled zaujme řešení palubní desky s uspořádáním ovládacích prvků, které připomíná vlajkovou loď A8. Což je pochvala, spíše minimalistický interiér vypadá moc hezky a působí hodnotně a kvalitně. Středobodem jsou dva velké dotykové displeje, umístěné na středovém panelu nad sebou. Na horním displeji o úhlopříčce 10,1 palce – ve vozech vybavených systémem MMI Navigation plus – řidič ovládá informační, zábavní a navigační systém.

Pod ním se nachází 8,6“ displej, jehož prostřednictvím ovládá klimatizaci i komfortní funkce a zadává text. Funkčnost je stejná jako v A8, displeje poskytují nastavitelnou haptickou a akustickou zpětnou vazbu a musí se skutečně pocitově zmáčknout, jen dotyk prstu nestačí. A to je dobře, díky tomu by nemělo docházet k nechtěným omylům. Už v A8 se mi tohle řešení fakt líbilo, tady tomu je stejně.

Struktura menu MMI pak připomíná chytrý telefon, řidič si může na spodní hlavní ploše uspořádat mnoho ikonek podle svých individuálních přání.

Audi A6 Avant.Zdroj: Audi

A6 Avant může být vybavena také digitálním panelem přístrojů s úhlopříčkou 12,3 palce, který se ovládá tlačítky na volantu. A další příplatková výbava? Audi zmiňuje například přední sedadla s nastavitelnými bočními polštáři, která mohou být vybavena i funkcemi odvětrávání a masáže, nebo sportovní sedadla s integrovanými opěrkami hlavy, dále třeba dva interiérové parfémy, které provoní kabinu, či audiosystém Bang & Olufsen s 19 reproduktory.

Ani v nové A6 nesmí chybět systém částečně autonomního řízení, který jsme viděli ve větší A8. Nechybí inteligentní a téměř samočinné parkování, adaptivní tempomat s udržováním vozidla v jízdním pruhu, sledování bočního provozu na křižovatce a další asistenty. Novinka může být také vybavena až pěti radarovými senzory, pěti kamerami, dvanácti ultrazvukovými senzory a laserovým skenerem, tento arzenál přitom detailně sleduje okolí vozidla.

A umí ho také vykreslit na jedné z obrazovek. Nebavíme se jen o tradičním pohledu z výšky, z ptačí perspektivy, ale o pohledu celkovém, „prostorovém“.

Na obrazovce tedy vidíte svou audinu a pohybem prstu pak můžete měnit úhel pohledu. Auto tedy můžete sledovat ze strany či zezadu – a to i za jízdy v nízké rychlosti. Díky tomu budete mít při parkování nebo výjezdu z parkovací haly přehled třeba o blízkosti či výšce obrubníku. Hezkým detailem je reakce „virtuálního“ auta na skutečné dění. Když například šlápnete na brzdový pedál, rozsvítí se i vozu na obrazovce brzdová světla. Nebo když natočíte kola, vidíte na displeji to samé.

Tři šestiválce, jeden čtyřválec

Audi pro novinku připravilo čtyři motorizace, všechny přeplňované turbodmychadlem. Jedná se o tři vidlicové šestiválce se zdvihovým objemem tři litry – dva diesely a jeden benzin – a jeden dvoulitrový vznětový čtyřválec. 

Zážehový motor poskytuje nejvyšší výkon 340 koní (250 kW). Třílitrový turbodiesel je na výběr ve dvou verzích s výkonem 286 k (210 kW) nebo 231 k (170 kW). Dvoulitrové TDI dosahuje nejvyššího výkonu 204 koní (150 kW).

Audi A7 Sportback.
Nové Audi A7 Sportback přichází na český trh. Na kolik „čtyřdveřové kupé“ vyjde?

Oba motory V6 TDI přenášejí hnací sílu prostřednictvím osmistupňové automatické převodovky s měničem, jednotky 2.0 TDI a 3.0 TFSI spolupracují se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Všechny verze s agregáty V6 jsou sériově vybaveny pohonem všech kol, který má buď samosvorný mezinápravový diferenciál (u motorů V6 TDI), nebo variantu "ultra", která pouze v případě potřeby připojuje pohon zadních kol.

Audi pro nový kombík nabízí čtyři varianty podvozku: sériový podvozek s ocelovými pružinami, sportovní podvozek, podvozek s adaptivními tlumiči a vzduchové odpružení, rovněž s elektronicky řízenými tlumiči. U elektronicky řízených podvozků řidič samozřejmě může volbou jednoho z jízdních režimů měnit charakteristiku pružení.

Za příplatek pak je také řízení všech kol. Při rychlosti jízdy až 60 km/h se zadní kola natáčejí opačným směrem než přední, a to až o pět stupňů. Tím se podle automobilky zmenšuje průměr otáčení téměř pětimetrového modelu Avant až o jeden metr na 11,1 metru. V rychlostech od 60 km/h se kola přední a zadní nápravy natáčejí ve stejném směru, což zvyšuje stabilitu.

Jak nové Audi A6 Avant jezdí, jsem ale zatím vyzkoušet nemohl. Prohlídka stojícího auta mě však na jízdu docela nalákala.

Zdroj: Audi