"Dnešní autobaterie označují výrobci jako bezúdržbové. Ovšem tento pojem si zákazníci velmi často mylně vykládají," říká Jan Urban - jednatel společnosti, která se v pražské Hostivaři zabývá prodejem, servisem a repasí baterií a akumulátorů. Přesto se ovšem některé typy baterií, u který je možné otevírat zátky nad jednotlivými články a pak třeba zkontrolovat hustoměrem elektrolyt, stále ještě prodávají. I na jednu takovou se můžete podívat do přiložené fotogalerie.

Ona bezúdržbovost spočívá v tom, že už není nutné kontrolovat hladinu elektrolytu a případně dolévat do baterie destilovanou vodu. Jinak je ale podle Jana Urbana samozřejmě potřeba o baterii pečovat. Především v tom smyslu, aby byla řádně nabitá.

"Když už baterie sotva stačí otáčet startérem, tak bývá pozdě a často je baterie v takovém případě již nezvratně poškozená," vysvětluje Jan Urban. Sice se i pak dá obvykle ještě "oživit" a nějakou dobu ve vozidle používat, nikdy již však nebude dosahovat plných parametrů jako nová baterie.

Hyundai i30 Fastback
Nejlevnější auta podle kategorií: Za kolik jsou teď kombi, MPV či kupé?

Proto je zapotřebí kontrolovat napětí. Stačí k tomu jednoduchý multimetr, který se připojí na svorky baterie a pak ukáže napětí. Takové zařízení lze koupit za pár stokorun. Je třeba měřit baterii ještě před nastartováním. Správně nabitá v době, kdy nejsou zapnuté žádné spotřebiče ve vozidle, má ukazovat 12,5 Voltu. Pokud pak zapnete světla a zapalování, tak by se mělo na přístroji ukázat přibližně 12,3 Voltu. Jestliže spatříte hodnotu pod dvanácti Volty, tak je baterie buď hluboce vybita nebo je již značně opotřebovaná.

Dobíjet při jízdě obvykle nestačí

Lidé, kteří vůz používají obvyklým způsobem, tedy střídají kratší i další cesty a jezdí minimálně několikrát týdně, by měli starší baterii nechat nabít alespoň před zimním obdobím a pak ještě na jaře. "Všem ostatním doporučuji připojit baterii k nabíječce alespoň jednou za dva měsíce," říká Jan Urban.

Ideální pro dobíjení jsou takzvané inteligentní dobíječky s mikroprocesorem. Ty už stojí obvykle kolem jednoho až dvou tisíc korun. "Pokud je baterie hodně vybitá, tak může její plné nabití za pomocí takové dobíječky trvat třeba i dvacet hodin," upozorňuje Jan Urban. Pokud takovou nabíječku nemáte, nebo není dostatek času, tak je možné baterii odvézt do specializované prodejny se servisem, kde se o ni řádným způsobem postarají a třeba dočasně zapůjčí jinou baterii. "Tato služba stojí kolem stokoruny," dodává Jan Urban ze společnosti Top battery. 

Rozhodně to stojí za pokus, neboť nová baterie stojí zhruba od jednoho do dvou a půl tisíce Kč. Nejlevnější jsou samozřejmě pro malá benzinová auta. O něco dražší pak jsou baterie pro silnější benzinová auta (zpravidla jde o 1100 - 1800 Kč) a nejvíce je třeba vynaložit při koupi nové baterie pro dieselové modely. Tam už je obvyklá cena mezi 1600 až 2500 Kč).

Na BMW řad 5 a 6 z poloviny minulého desetiletí je třeba si dát pozor
Propadlíci z německých STK: Letošní výsledky varují také před BMW 5 a Superbem

Jen správně dobíjená baterie může vydržet déle než pět let. "Třeba v autech taxikářů, která velmi často startují, se ale baterie mění zpravidla už po půldruhém roce," informuje Jan Urban.

V této souvislosti také spíše nedoporučuje nechat stále zapnutý systém start&stop, který například po zastavení na křižovatce s červeně svítícím semaforem, vypíná motor. Opětovně ho pak nastartuje po sešlápnutí spojky (u modelů s klasickou manuální převodovkou) nebo po přidání plynu v případě aut s automatem. I když těmto vozům již výrobci dávají speciální typy akumulátorů s delší výdrží. Obvykle se jedná o takzvané AGM akumulátory. Jejich cena je oproti klasickým autobateriím s tekutým elektrolytem dvoj až trojnásobná. Ovšem odolávají cyklickému zatížení, mají malé samovybíjení a solidní výdrž.

Výměna není složitá

V čem spočívá jejich princip? Zvenčí rozdíl nepoznáte. Ovšem uvnitř je elektrolyt nasáklý v tkanině ze skelných vlákem, tudíž takzvaně nešplouchá. Kupovat takovou baterii pro auta bez systému start&stop se ale podle Jana Urbana nevyplatí. I taková se totiž musí pravidelně dobíjet.

Dříve bylo běžné, že se si lidé vysloužilou baterii měnili za novou sami. Dnes už to tak jednoduché není, neboť nové modely vozů, zejména ty s mild hybridní technologií pohonu vyžadují, aby se parametry nové baterie nastavily pomocí speciální diagnostiky. 

Srna Index
Největší škodu způsobí prase. Čerstvý Srna index varuje i před místem v Praze

V případě výměny baterie starších aut se ale maximálně vynulují hodiny v palubním počítači a třeba zmizí uložené předvolby rádia. S tím by si pak každý motorista měl být schopen poradit. "Jen je důležité, aby si zákazník koupil novou baterii ve správné velikosti (aby se vešla na vymezené místo, aby měla stejně umístěné póly jako ta stará a aby měla náležité technické parametry. Ty, které jsou vhodné pro ten který typ vozu lze najít v návodu k obsluze k danému vozu, ale prodejci autobaterií jsou také schopni poradit," dodává Jan Urban.

Důležité otázky a odpovědi:

Kde baterie bývá umístěna?

Baterii nejčastěji najdeme pod kapotou, ale může se nacházet také v zavazadlovém prostoru (například se jedná o vybrané modely BMW)

Co znamenají čísla na baterii?

Kapacita baterie obvykle udává, jak dlouho může baterie dodávat proud 1 A při teplotě 25 °C. Například nová baterie s kapacitou 72 Ah by měla dodávat 1 A po dobu 72 hodin. Startovací proud baterie se udává v ampérech (A) a představuje jednorázový krátkodobý proud, který může baterie vyvinout při teplotě -18 °C.

Mohu použít "silnější" baterii?

"Silnější" baterie je obvykle baterie s vyšší kapacitou a vyšším startovacím proudem. Použití takovýchbaterií "s rezervou" má smysl za předpokladu, že se pohybujete v mezích uvedených v katalozíchvýrobců baterií. Každý katalog obvykle uvádí minimální, optimální a maximální baterii. Použití ještě větších je zbytečné.

Jak poznat vybitou baterii?

Pokud to nekontrolujete Voltmetrem, pak určitě sluchem poznáte, že startér se po otočení klíčkem nebo po stisku startovacího tlačítka otáčí pomaleji než obvykle.

Jak měnit baterii?

Vždy je třeba vypnout zapalování, následně odmontovat zajišťovací zarážky a odpojit svorky. Nejprve se odpojuje záporný a potom kladný pól. Při montáži nové baterie se zase nejprve připojí kladný a potom záporný pól.

S odpovědmi na tyto otázky pomohli specialisté společnosti ProfiAuto.