Vyplývá to z analýzy Asociace prodejců použitých automobilů - autobazarů (APPAA).

Úbývají přitom především malé autobazary. Podle předsedy APPAA Petra Přikryla se totiž prodejci s maximálně 30 prodávanými vozy potýkají s nedostatečnou nabídkou vozidel, a tím i zákazníků. "Tento začarovaný kruh způsobil, že jen do června letošního roku ukončilo činnost 38 takových prodejců. Očekáváme, že konečný počet autobazarů, které letos skončily nebo skončí se svojí činností, bude až 60," uvedl.

Pokles počtu prodejců ojetin by měl pokračovat i v dalších letech. Trh je podle APPAA saturovaný a zákazníci vybírají prodejce s velkou nabídkou a širokou paletou doplňkových služeb. Samoregulace trhu by mohla pomoci vyřešit problematiku stáčení tachometrů, které se odehrává právě v nejmenších autobazarech s nejméně kvalitními vozy, většinou dovezenými.

"Konsolidaci trhu pozorujeme již delší dobu. Úbytek malých prodejců bez profesionálního zázemí podle nás souvisí zejména s neustále se zvyšujícími nároky zákazníků na kvalitu služeb při výkupu i prodeji, možnost výběru z většího množství vozů a na poskytované záruky," podotkla generální ředitelka největší tuzemské sítě autobazarů AAA Auto Karolína Topolová.

Komisní prodej je na ústupu

Stále více na ústupu je podle ní komisní prodej, který s sebou nese řadu rizik, a to zejména při reklamacích nebo při prodeji dovozových vozů s pochybným původem či stočenými kilometry.

Celkový počet nabízených vozů v autobazarech se pohybuje okolo 41 600. Dalších přibližně 35 000 ojetin mají v nabídce prodejci nových vozů v dealerstvích po celém Česku.

Reálný počet prodaných ojetých vozidel se podle APPAA pohybuje kolem 370 000 až 400 000 ročně. Média sice někdy uvádějí až 700 000 vozů, to je ale podle Přikryla zkreslené. Tyto statistiky vycházejí z počtu převodů vozidel, kdy velké autobazary vykupují vozidla do svého vlastnictví, což znamená vždy jeden administrativní převod navíc.

Nejprodávanějším vozem v českých autobazarech je Škoda Octavia 2.0 TDI z roku 2010, která má najeto přibližně 150 000 kilometrů. Celkově nejlevnější vozy jsou v jihomoravských autobazarech, především v oblasti Znojemska, kde je také mnoho nejmenších autobazarů.