"Podle našeho odhadu se na českých silnicích pohybuje přes 150.000 vozidel vybavených bezklíčkovým otevíráním a startováním vozu. Majitelé netuší, jak snadné je odcizení jejich vozidla," varoval ředitel Cebie Martin Pajer.

Postup krádeže vozidla vybaveného tzv. keyless systémem vyžaduje účast dvou lidí. Jeden zloděj se speciální čtečkou se dostane do bezprostřední blízkosti majitele vozu, který má u sebe keyless klíč k vozidlu, a druhý s přijímačem signálu je v blízkosti auta. Zloději použitá technologie Q-Key umožní prodloužení signálu vysílaného klíčem až o 400 metrů a zloděj pohodlně otevře auto, stiskem startovacího tlačítka na palubní desce nastartuje a odjede. Vše proběhne bez kontaktu s vozidlem i jeho majitelem a tudíž beze stopy.

"Jedinou obranou je kvalitní zabezpečení vozidla, nejlépe kombinací více forem," dodal Pajer. Doporučil například značení skel kombinované se satelitním zabezpečením.

Počty krádeží aut podle statistiky policie v posledních letech klesají. Zatímco v roce 2006 evidovala zhruba 20.000 případů, loni to bylo 10.403. Podle ministerstva vnitra je to díky lepšímu zabezpečení vozů, které zlodějům komplikuje práci.