Automobilku Avia od loňského roku vlastní společnost Czechoslovak Group, jež je také majitelem kopřivnické Tatry. Stejně jako v případě tatrovky to vypadá, že to s oživením další slavné české (a československé) značky myslí vážně.

BMW řady 3.
Těchto aut se majitelé nejčastěji zbavují už do roka. Vedou prémiové značky

Předvojem nové éry přitom má být modernizovaný model D120, který Avia představila na veletrhu CTT v Moskvě. Tento typ středního nákladního vozu firma vyráběla už na začátku tisíciletí, na jeho vývoji se podílel tehdejší vlastník, koncern Daewoo. Produkce skončila v červenci roku 2013, kdy už firmu vlastnila indická společnost Ashok Leylands.

Nyní, po čtyřech letech, se vůz vrací. Nabídne přitom novou příď, velké logo Avia, jiné světlomety a samozřejmě modernější techniku. O pohon se postará čtyřválcový diesel o objemu 4,5 litru a výkonu 207 koní (152 kW). Agregát je spojen s šestistupňovou manuální převodovkou.

Ilustrační foto.
Novinky pro řidiče: Na emisní kontrole se zdržíte déle, bude se fotit

Motor plní normu Euro 5, ale Avia plánuje uvést i verzi splňující podmínky normy Euro 6. A chystá i variantu s pohonem všech kol.

Produkce se rozjede na podzim. Ale už to nebude v tradičních Letňanech, výroba se totiž přestěhuje do Přelouče. Tam se pak bude montovat také připravovaná novinka, modelová řada DX. Její oficiální skicu najdete v galerii.