Firma E.ON plánuje v příštích pěti letech postavit v ČR celkem asi 50 plnicích stanic v celkové hodnotě 0,8 miliardy korun, uvedl místopředseda Rady ČPS Jiří Šimek.

Mluvčí skupiny RWE Martin Chalupský prohlásil, že RWE v současné době provozuje deset plnicích CNG stanic. "Letos otevřeme další nové CNG stanice na čerpacích stanicích Benzina v Plzni, Olomouci a Kosmonosech," dodal. RWE, která je v ČR lídrem v prodeji CNG, se v roce 2013 na prodeji CNG podílela téměř čtvrtinovým podílem.

Výkonný ředitel svazu Jan Ruml se domnívá, že optimální počet CNG stanic pro Českou republiku je 200 až 300 a tento počet během tří až pěti let nepochybně v ČR bude postaven. Jen společnost Benzina má podepsané kontrakty na 25 stanic a celkově vidí potenciál přidat stojan na plnění CNG až na 40 stanic, dodal.

Společnost Vítkovice Doprava chce nejpozději do roku 2016 vybudovat na čerpacích stanicích společnosti Benzina 20 plnicích stanic na CNG. Počítá s jejich výstavbou během dvou až tří let. Většinu stanic chce ale stihnout otevřít ještě v roce 2014. Mezi prvními stanicemi by měly zahájit provoz především ty na dálničních tazích a rychlostních komunikacích.

V současné době existuje 14 CNG stanic v Praze a Středočeském kraji, 11 CNG stanic v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, šest v Ústeckém a Libereckém kraji, osm v Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji, pět v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a v kraji Vysočina, Jihomoravském a Zlínském kraji celkem osm.

Základním důvodem proč jezdit na zemní plyn, jsou podle ČPS nízké náklady. V současnosti je zemní plyn nejlevnějším palivem pro pohon vozidel v ČR. V porovnání s benzinem jsou náklady při použití CNG zhruba poloviční. Navíc všechna CNG vozidla pro přepravu osob jsou osvobozena od silniční daně.

Počet vozidel na CNG přibývá o několik tisíc ročně. Celkem je nyní ve světě 20 milionů CNG vozidel. V ČR je dnes již více než 7000 CNG vozidel, poslední meziroční nárůst byl více než 2000 vozidel. Na trhu je dnes asi 35 typů osobních sériově vyráběných vozidel, s dodávkami, nákladními vozy a autobusy celkem 65 typů.

Podle dubnové zprávy firmy Navigant Research by mělo jezdit do roku 2022 jen nákladních vozů a autobusů na CNG až 3,7 milionu. Do roku 2020 by pak celkově auta na zemní plyn měla mít podíl devět procent ze všech vozidel na světě a podle těchto odhadů pak bude CNG třetím nejoblíbenějším palivem po benzínu a naftě.

Počet vozidel na CNG přibývá o několik tisíc ročně. Celkem je nyní ve světě 20 milionů CNG vozidel.