Tesla v současnosti vyrábí elektrický sedan Model S a velké SUV Model X. Příští rok chce na trh uvést cenově dostupnější vozidlo Model 3, po něm by měla přijít řada na menší crossover.

S3XY řada

Předpokládá se, že ponese označení Model Y. Šéf společnosti Elon Musk totiž už dříve naznačil, že touží po modelové nabídce, jejíž jména, respektive písmena na konci, by dala dohromady slovo "sexy". Plány mu sice pokazil Ford, který vlastní práva na označení Model E, Tesla si ale poradila číslem 3, které stylizuje do podoby připomínající písmeno E v logu firmy.

V aktualizovaném plánu Elon Musk dále načrtl vizi společnosti bez emisí uhlíku, která vyrábí všechny druhy vozidel, včetně autobusů a užitkových vozů. Tesla prý už dokonce začala práce na vývoji "vozidla pro mětskou hromadnou dopravu" a nákladního automobilu. Výrobce by obě novinky mohl představit už příští rok.

Sázka na sdílení aut

Tesla se ale hodlá soustředit také na sdílení aut. Jakmile budou mít její vozy plnou schopnost autonomního řízení, umožní majitelům, aby svá vozidla poskytli ke sdílení. To znamená, že když majitelé nebudou své auto zrovna potřebovat, může jim jejich vůz alespoň vydělávat peníze.

"Ve městech, kde poptávka překračuje nabídku aut v osobním vlastnictví, bude Tesla provozovat vlastní flotilu a zajistí, že si budete vždy moci vzít naše auto ke svezení, ať už jste kdekoli," uvedl Musk. Takovou službou by Tesla konkurovala provozovatelům alternativních taxislužeb jako je například Uber nebo Lyft.

Kromě toho chce Tesla vytvořit "solární střechy" s integrovaným akumulátorem, což je nápad, který se objevoval i v první části Muskova plánu. Tesla už letos v červnu oznámila, že chce koupit výrobce solárních panelů SolarCity, kde má šéf Tesly rovněž své zájmy. Sloučená společnost by podle něj mohla nabízet elektromobily a bateriové a solární systémy naráz.

Musk prozatím nesdělil, jak hodlá nové projekty financovat. Tesla přitom stále potřebuje značné objemy peněz ke svému dalšímu rozvoji.